pranie-mebli
17 maja 2018

Kategoria:
Inne

Jak prać meble tapicerowane?

Najważniejszym miejscem salonu jest kanapa, często w komplecie z fotelami. Oglądamy na niej telewizję, przyjmujemy gości. Niejednokrotnie służy jako dodatkowy mebel do spania. Kawa, herbata, wino, okruszki jedzenia, a nawet sierść psa zostawiają na tapicerce ślady, które nie dodają urody obiciom i których chcielibyśmy się pozbyć najlepiej od razu. Jakimi środkami prać tapicerkę?

Wybór odpowiednich środków do prania tapicerki i metody jest warunkiem powodzenia przedsięwzięcia. Decydując się na pranie mebli należy wziąć pod uwagę materiał, z którego tapicerka jest wykonana, ponieważ inaczej będziemy czyścić plamy ze skórzanej kanapy czy zagłówka, a inaczej z obitej tkaniną pufy. Wspólną zasadą jest – działaj natychmiast!

Pranie tapicerki z ekoskóry i skóry domowymi sposobami

Metody czyszczenia mebli, w zależności od rodzaju obicia wyglądają następująco:

  • z ekoskóry – stosunkowo najłatwiej utrzymać w czystości, ponieważ do czyszczenia wystarczy użyć szmatki delikatnie nasączonej wodą z mydłem w płynie. Ważne by nie ekoskóry nie przemoczyć. W przypadku plam z wina czy tłuszczu najlepiej zdecydować się na profesjonalne czyszczenie, bo domowymi metodami można jedynie pogorszyć sytuację;
  • ze skóry – czyści się dość łatwo, ponieważ jest to materiał odporny na działanie wilgoci i trudno go zaplamić pod warunkiem, że jest właściwie zaimpregnowany
    i wyczyścimy go zaraz po pojawieniu się zabrudzenia. Jest to podstawowa zasada czyszczenia kanapy bez obawy o powstanie zacieków. Wśród domowych metod czyszczenia wymienia się: alkohol metylowy na plamy po flamastrach, zmywacz do paznokci na plamy z długopisu i lakieru do paznokci.

Zdania odnośnie środków do czyszczenia skóry naturalnej są podzielone. W przypadku mebli wykonanych z wysokogatunkowych skór najlepiej nie ryzykować powstania trwałych zabrudzeń decydując się na mało sprawdzone metody typu nawilżane chusteczki, które mogą przesuszać materiał, a zdecydować się na profesjonalną usługę czyszczenia z odpowiednio dobranymi do rodzaju skory środkami– mówi specjalista z firmy Clean UP Home.

Jak skutecznie czyścić obicia z tkanin?

Meble z obiciami z tkanin są najbardziej podatne na zabrudzenia. To jaki środek do prania wybierzemy zależy nie tylko od rodzaju tkaniny, ale i od rodzaju zabrudzenia. Podstawową zasadą, tak jak w przypadku mebli z ekoskóry i skóry naturalnej jest nie przemaczać, ponieważ obicie będzie długo schło, a w przypadku dostania się wody głębiej istnieje ryzyko rozwoju pleśni Ważne jest by czyszczenie obić z tkanin zaczynać od dokładnego odkurzenia odkurzaczem, by pozbyć się kurzu. Jest to tez podstawowa metoda czyszczenia kanapy
z sierści. Zabrudzenia po jedzeniu bez problemu można usunąć gąbką nasączona detergentem, a zabrudzenia z kawy czy wina potraktowane roztworem kwasku cytrynowego szybko znikną. Ważne jest, by przed zastosowaniem jakiejkolwiek domowej metody wywabiania plam najpierw przeprowadzić test na małym skrawku obicia w niewidocznym miejscu, by upewnić się, że dany środek nie zniszczy tkaniny.