23 marca 2020

Kategoria:
Inne

Jak powstaje masa bitumiczna?

Masy bitumiczne na zimno sprawdzają się idealnie do regeneracji i konserwacji powierzchni dróg i chodników. W ten sposób można tanio i efektywnie naprawić uszkodzony asfalt. Ale w jaki sposób powstają takie produkty i jakie są ich najważniejsze właściwości? Jak wybrać odpowiednią mieszankę mineralno-asfaltową? Na te i inne pytania odpowiada w poniższym artykule nasz ekspert.

Proces produkcji mieszanki

Do produkcji tradycyjnej mieszanki asfaltowej są potrzebne następujące komponenty:

  • czysty asfalt,
  • kruszywo (nadaje całości odpowiednią twardość),
  • wypełniacz.

Tradycyjne tworzenie na ciepło nie zawsze się sprawdza, choć jest praktykowane. Jak wygląda taki proces? Wspomniane składniki trzeba przewieźć do wytwórni mas bitumicznych, gdzie następuje najważniejszy etap. Asfalt, osiągający temperaturę około 160°C, jest przelewany do dużych rozmiarów mieszalnika – tam dochodzi do procesu mieszania. Następnie pasująca mieszanka musi być przewieziona natychmiast (do 1 h) na teren inwestycji, bo inaczej zastygnie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku mas na zimno. Nie trzeba bowiem podgrzewać substancji. Mieszanki wymagają jedynie odpowiedniego zagęszczenia i dobrego ubicia. Wyżej wymienione składniki są ze sobą mieszane w odpowiednich proporcjach, a następnie pakowane w worki, które trafiają do sprzedaży. W efekcie każdy klient może otrzymać użyteczny i niezawodny produkt, bez konieczności dostosowywania się do rygorów czasowych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na etapie wybierania idealnej masy bitumicznej na zimno warto zwracać uwagę na deklarowaną przez danego producenta żywotność. Standardowe 25-kilogramowe worki, składowane w odpowiednich warunkach (cień + chłód), powinny być zdatne do użytkowania przez 12 miesięcy od zakupu, oczywiście bez utraty właściwości.

Pamiętaj również o tym, że skład mieszanki mineralno-asfaltowej musi być jak najbardziej zbilansowany, ponieważ tylko to gwarantuje idealną urabialność i spójność materiału.

Dostawca oferujący profesjonalne mieszanki powinien mieć dostęp do specjalistycznego laboratorium zakładowego, wyposażonego w odpowiedni sprzęt zgodny z normami europejskimi. Najlepiej dopytać o to już na etapie wyboru zleceniobiorcy lub zasięgnąć informacji na stronie internetowej – doradza specjalista z przedsiębiorstwa Degamex.

Jaką masę bitumiczną wybrać?

Zdecydowanie warto postawić na mieszankę mineralno-asfaltową na zimno od zaufanego dostawcy. Tylko wybierając taki produkt, masz gwarancję, że przeszedł on szczegółowe testy na każdym etapie produkcji i ma optymalne proporcje.

Dlaczego akurat masa bitumiczna na zimno? Ponieważ wystarczy rozprowadzić ją nawierzchni i dobrze zagęścić. Substancja zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża i jest odporna na starzenie się. Ogromną zaletą mas na zimno jest też to, że nie ma potrzeby podgrzewania ich w specjalistycznych pojazdach, co obniża koszt realizacji procesów.