tuby z papieru
17 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak powstają tuleje i tuby z tektury?

Papier jest powszechnie wykorzystywanym surowcem. Sprawdza się nie tylko do produkcji książek, zeszytów czy gazet, ale też wszelkiego rodzaju kartonowych opakowań. Są z niego wytwarzane również tuleje i tuby. Konstrukcje te są wykorzystywane do bezpiecznego przechowywania i transportowania zawiniętych materiałów, takich jak mapy, projekty i wiele innych. Jak przebiega proces ich produkcji? Sprawdź!

Produkcja tulei i tub z tektury – jak przebiega?

Tuleje i tuby z tektury są produkowane przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń – tulejarek. Maszyny te działają na bazie napędu elektrycznego i pneumatycznego. Oczywiście każdy model może być zbudowany z różnych elementów, jednak wśród podstawowych zespołów znajdują się: formujący, odcinak, odwijak, klejownik oraz transporter.

Proces powstawania tulei i tub odbywa się automatycznie. W pierwszej kolejności taśma tektury tulejowej przechodzi przez odwijak oraz klejownik, a następnie trafia pod wrzeciono formujące – wyjaśnia ekspert z firmy Polkar Sp. z o.o.

Warto pamiętać, że pierwsza warstwa nie ma kleju. We wspomnianych maszynach surowiec jest odpowiednio formowany, a następnie są zaciągane kolejne taśmy. Na tym etapie są one wzbogacone o klej, tak by po trafieniu jedna na drugą (powierzchnią klejącą do środka) skleiły się i uformowały tekturową rurę. Tak przygotowany wyrób przemieszcza się po rurze prowadzącej, gdzie jest docinany na odpowiednie długości. Ostatnim etapem jest trafienie na transporter i stolik odbiorczy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nowoczesne maszyny stosowane w procesie produkcji tulei i tub tekturowych są sterowane elektronicznie. Dzięki wyposażeniu ich w panel operatorski pracownik odpowiadający za obsługę urządzenia może nadawać wyrobom odpowiednie parametry. Wdrożony system umożliwia ustawienie średnicy wewnętrznej tulei, szerokości taśmy, grubości ścianki i wielu innych. Sam proces wytwarzania tulei tekturowych nie jest skomplikowany, jednak maszyny wykorzystywane do tego celu są duże i solidne. Najczęściej są one wyprodukowane ze stali i odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

Na ostateczne efekty wpływ ma nie tylko jakość maszyny, ale przede wszystkim rodzaj użytej tektury. Surowiec powinien wyróżniać się wysokimi parametrami wytrzymałościowymi. Przed ich wykorzystaniem w procesie produkcji warto wykonać badania na: SCOTT BOND, BULK, COBB 60, grubość, wilgotność i zrywalność, które potwierdzą, że nadają się one do produkcji tulei i tub. Tylko tak wytworzone wyroby właściwie spełnią swoje funkcje, a przy tym będą trwałe w każdych warunkach.