9 października 2019

Kategoria:
Inne

Jak powstają formy z tworzyw sztucznych?

Tworzywo sztuczne to jeden z najczęściej stosowanych materiałów w wielu dziedzinach przemysłu. Produkowane z niego wyroby wyróżniają się niską ceną i dużą trwałością. Aby jednak proces takiej produkcji był opłacalny, jest konieczne użycie skomplikowanych maszyn i specjalnie zaprojektowanych form wtryskowych. Czym są i jak wygląda proces powstania form z tworzyw sztucznych? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym są formy wtryskowe?

Forma wtryskowa to akcesorium, do którego jest wprowadzane tworzywo sztuczne w formie płynnej. To właśnie w niej, w odpowiedniej temperaturze, zastyga i przyjmuje kształt gniazda formy. Tego rodzaju przyrządy wykorzystuje się głównie podczas masowej produkcji elementów z tworzyw sztucznych  o określonych i powtarzalnych kształtach.

Wytwarzanie każdego elementu z tworzywa sztucznego rozpoczyna się już na etapie projektowania odpowiedniej formy. To od jakości jej wykonania zależy wygląd ostatniego elementu schodzącego z linii produkcyjnej. Dlatego też przy tworzeniu form wykorzystuje się najlepszej jakości materiały i wielokrotnie testuje się gotową formę – dodaje ekspert z firmy Duława.

Stworzenie odpowiedniej formy wtryskowej wymaga zaangażowania wielu pracowników, w tym projektantów i konstruktorów.

Jak powstają formy?

Pierwsze prace nad tworzeniem formy rozpoczynają się już w momencie, gdy pojawia się potrzeba wyprodukowania nowego elementu w sposób przemysłowy. Od jego wymiarów, kształtu i właściwości będzie zależeć geometria wypraski i rodzaj materiału, z którego wykonana zostanie obudowa formy. Projekt i konstrukcja formy z tworzywa sztucznego powinny zostać odpowiednio dostosowane do warunków, w których będzie wykorzystywana taka konstrukcja.

Kolejnym etapem tworzenia formy jest jej wykonanie. W tym celu wykorzystuje się maszyny, które działają w oparciu o układy CNC. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokiej jakości odlewu. Następnie wytworzoną formę oddaję się do działu kontroli i testów, gdzie jest ona dokładnie sprawdzana przez pracowników i poddawana różnym pomiarom i testom wytrzymałościowym.

Kiedy tylko uzyska pozytywne wyniki, formę czeka najważniejszy test – praktyczny. Zakłady specjalizujące się w obróbce tworzyw sztucznych najczęściej testują formy w trakcie pracy. Jeśli pierwsza linia wytworzonego dzięki temu akcesorium produktu przejdzie wymagania jakościowe
i trend ten będzie zauważalny w kolejnych dniach, to znaczy, że forma jest dobrej jakości.

Stworzenie odpowiedniej formy z tworzyw sztucznych to niezbędny warunek do prawidłowego prosperowania całej linii produkcyjnej.