Butelka w chwytaku
14 stycznia 2020

Kategoria:
Inne

Jak powstają chwytaki do odbioru wyprasek z form wtryskowych?
5 (100%) / 1 głosów

Jak powstają chwytaki do odbioru wyprasek z form wtryskowych?

Chwytaki do odbioru wyprasek z form wtryskowych, czyli tzw. systemy chwytakowe, są wykorzystywane w zautomatyzowanych konstrukcjach przeznaczonych do transportu miejscowego. Montuje się je najczęściej na tzw. ramionach roboczych robotów. Ich odpowiednia konstrukcja umożliwia dopasowanie do nich różnych niezbędnych przystawek. Jak powstają? Co je wyróżnia? I co warto o nich wiedzieć?

Systemy chwytakowe – najważniejsze informacje

Systemy chwytakowe EOAT proponowane przez firmę Darsta są najczęściej wykorzystywane w zautomatyzowanych konstrukcjach przeznaczonych do transportu miejscowego. Przeważnie są one montowane na tzw. ramionach roboczych robotów. Ich odpowiednio dopasowana i przemyślana konstrukcja umożliwia dobór różnych, niezbędnych przystawek. Warto dodać, że cały system jest gotowy do wykorzystania tuż po bezpośrednim zainstalowaniu na ramieniu robota czy też głowicy narzędziowej. Warto wspomnieć, że są one projektowane adekwatnie do specyfiki urządzenia, z którym mają współpracować. Ich konstrukcja uzależniona je także od charakteru elementów, które mają chwytać i przenosić. Biorąc pod uwagę najczęściej ich wykonywane wersje, należy wspomnieć, że są robione z lekkich, ale niezwykle trwałych materiałów.

Chwytaki – konstrukcja

Chwytaki są niezbędnym elementem wyposażenia maszyn manipulacyjnych. W głównej mierze spełniają zadania transportowe w procesach produkcyjnych. Należy wiedzieć, że ich konstrukcja jest zróżnicowana, a funkcje, jakie mają spełniać, są uzależnione od przeznaczenia. Do głównych elementów ich budowy należy zaliczyć zespół napędowy, część przenoszącą napęd i końcówki chwytne. Ostateczna specyfikacja ich konstrukcji uzależniona jest od kształtu i rodzaju materiału z jakiego wykonywany jest manipulowany detal. Warto dodać, że odpowiednio zaprojektowane i skonstruowane chwytaki są elementem umożliwiającym sprawne i pewne chwycenie przedmiotu, ale też zapewnienie mu właściwej orientacji. Pozwalają one także na przemieszczanie go i pozostawienie w wybranym miejscu, zgodnie z właściwą orientacją.

Na koniec warto dodać, że wspomniana firma specjalizuje się w projektowaniu i wykonywaniu chwytaków EOAT do odbioru wyprasek z formy wtryskowej. Tacy producenci specjalizują się wieloletnim doświadczeniem, popartym specjalistyczną wiedzą. Kluczowy jednak jest fakt, że wykonują chwytaki praktycznie do każdego detalu, bez względu na ich wielkość i kształt. Stosują także różnorodne materiały. Wszystko to odbywa się przy wykorzystaniu rysunków formy czy detalu uzyskanych od Klienta.