szpital
12 stycznia 2016

Kategoria:
Inne

Jak powinno wyglądać wyposażenie sal chorych?

Sala szpitalna to miejsce, w którym zdecydowana większość z nas nie chciałaby się nigdy znaleźć. Jeśli jednak sytuacja zdrowotna zmusiłaby nas do skorzystania z usług szpitala, chcielibyśmy z pewnością spędzić ten czas nie tylko otoczeni troskliwą i fachową opieką, lecz także w warunkach, które możliwe najbardziej przypominałoby te znane z naszych domów.

Jak powinno wyglądać wyposażenie sali szpitalnej? Najważniejszą rolę pełni w niej oczywiście łóżko. Pacjenci skupiają się w tym przypadku na dwóch rzeczach: czy jest ono wygodne i czy pościel jest czysta. Niektórzy zwracają jeszcze uwagę na jego estetykę.

Tymczasem to samo łóżko widziane okiem lekarzy lub pielęgniarek staje się czymś więcej niż tylko miejscem, w którym pacjent przebywa podczas leczenia. Jest swoistym centrum obsługi pacjenta. Wystarczy choćby wspomnieć o tym, że w szpitalu znajdują się łóżka do pielęgnacji ogólnej, leczenia, rehabilitacji, rekonwalescencji, z materacami tradycyjnymi albo przeciwodleżynowymi, z możliwością regulowania położenia chorego w różnych płaszczyznach, wyposażone w specjalne barierki, wysięgniki, wieszaki do mocowania kroplówek, podpórki ręki, uchwyty kaczek i basenów, a żeby tego było mało – nad wszystkim zawieszony jest specjalistyczny, wielofunkcyjny panel nadłóżkowy. Niektóre z łóżek szczególnie te z oddziałów intensywnej terapii wraz z panelem nadłóżkowym i opsprzętem przypominają wręcz prawdziwe „kombajny wieloczynnościowe”.

Jednak samo łóżko, nawet najlepiej wyposażone, to nie wszystko. Równie istotne są proste, lecz nieodzowne meble: szafka przyłóżkowa, krzesło, taboret oraz parawan. Szczególnie ten ostatni pełni niezwykle ważną rolę: zapewnia komfortowe poczucie intymności podczas wykonywania zabiegów przeprowadzanych na sali wieloosobowej. Na szczęście wieloosobowe sale chorych nie mają już miejsca w nowo projektowanych i budowanych szpitalach.

Detale, które mają znaczenie

Istnieją także przedmioty, które wpływają na komfort zarówno chorego, jak i wygodę pracy personelu medycznego. Do takich elementów należą między innymi: kasetki na leki, przecinarki do tabletek, kieliszki do leków w postaci płynnej, piankowe nasadki toaletowe, kaczki sanitarne, baseny, zestawy do mycia głowy, krzesła toaletowe na kółkach, stoliki przyłóżkowe, wózki inwalidzkie i wiele innych. Lista tych przedmiotów jest bardzo długa. Choć wydają się one mało znaczące, to w praktyce ich brak jest od razu odczuwalny.

Jeśli poszukujecie sprawdzonych i rzetelnych dostawców profesjonalnego sprzętu szpitalnego najwyższej klasy, koniecznie odwiedźcie stronę inmed.pl.