Ergonomiczne stanowisko pracy
6 maja 2020

Kategoria:
Inne

Jak powinno być zorganizowane ergonomiczne stanowisko komputerowe?

Dla wielu osób praca przed komputerem jest codziennością. Pracownicy biurowi, administracyjni lub informatycy spędzają przed komputerem dużą część życia. Warto więc zadbać o to, aby wykonywać obowiązki w sposób neutralny i bezpieczny dla zdrowia. Dobrym sposobem jest organizacja jak najbardziej ergonomicznego stanowiska komputerowego. Podpowiadamy, w jaki sposób o nie zadbać, aby praca była przyjemna i komfortowa.

Ergonomiczne stanowisko pracy – czyli jakie?

Ergonomia jest dziedziną, która zajmuje się przystosowaniem warunków, a więc stanowiska pracy do potrzeb psycho– fizycznych organizmu człowieka. Jej działania mają zadanie niwelować niekorzystne dla pracownika czynniki, które wynikają z wykonywanej pracy.

Przepisy BHP mówią, że podczas 8 godzin pracy przed komputerem powinno się robić przynajmniej 15– minutowe przerwy. Istnieje też możliwość 5– minutowych przerw co godzinę. W higienie pracy niezwykle ważna jest odpowiednia organizacja stanowiska, czyli dobór mebli biurowych.

Specjaliści z firmy AgatMeble są przekonani: Meble biurowe, przede wszystkim biurko i fortel, powinny być jak najlepiej dostosowane do kręgosłupa pracownika. Ważne jest też ograniczenie działania komputera na wzrok. Umożliwia to oddalenie od monitora o minimum 60 centymetrów.

Biurko jako najważniejszy element stanowiska pracy

Biurko, na którym znajdzie się laptop, monitor lub inne akcesoria, powinno być dość duże. Musi się na nim zmieścić komputer, klawiatura, myszka, ale również elementy ułatwiające pracę, czyli długopis i kubek z ulubionym napojem.

Ważne jest też, aby biurko komputerowe dawało możliwość oparcia na nim nadgarstka lub łokci. Duże biurka ułatwiają dostęp do wszystkich, niezbędnych do pracy przedmiotów, a tym samym ograniczają przybieranie nienaturalnych pozycji ciała.

Większość specjalistów z dziedziny ergonomii zaleca, aby biurko miało szerokość minimum 120 centymetrów i głębokość 80 centymetrów. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak biurko z możliwością regulacji wysokości blatu. Nogi pracownika nie mogą być uciskane przez blat. Jeśli mebel jest wysoki, warto zainwestować w wygodny podnóżek.

Pozostałe elementy ergonomicznego stanowiska pracy

Niezwykle istotnym elementem stanowiska komputerowego jest odpowiedni fotel. Musi być stabilny, wygodny, a jednocześnie zapewniający swobodę ruchów. Oparcie fotela powinno być dopasowane do krzywizn kręgosłupa, co nada należyte podparcie. Tego typu mebel również powinien mieć możliwość regulacji w kilku płaszczyznach.

Dobrym rozwiązaniem będzie fotel z podłokietnikami i zagłówkiem. Podczas projektowania stanowiska warto zadbać także o jasne oświetlenie. Pomieszczenie powinno być skutecznie wentylowane i klimatyzowane.