26 lipca 2022

Kategoria:
Inne

Jak poradzić sobie z kryzysem i wrócić do równowagi zawodowej?

Każdy, wykonując przez wiele lat takie same lub podobne obowiązki w pracy, w pewnym momencie może mieć kryzys i poczucie wypalenia zawodowego. Codzienne czynności nie dają Ci takiej samej satysfakcji jak wcześniej? Wykonywana praca już Cię nie zadowala? Coraz częściej masz wrażenie, że stoisz w miejscu i przestałeś się rozwijać? To wszystko mogą być objawy kryzysu w pracy lub syndromu wypalenia zawodowego. W artykule przeczytasz, jak rozpoznać pierwsze objawy wypalenia oraz jak sobie z nim poradzić.

W jaki sposób można rozpoznać wypalenie zawodowe?

O syndromie wypalenia zawodowego mówi się w sytuacjach, gdy praca, która do tej pory nas zadowalała, teraz już tego nie robi. Jeżeli praca cieszy, nawet jeśli jest się zmęczonym, to wystarczy chwila oddechu czy krótki urlop, żeby do niej wrócić i by znów dawała dużo satysfakcji. Osoby, które borykają się z wypaleniem zawodowym, nawet po dłuższym urlopie nie czują już radości z wykonywanych obowiązków.

Wypalenie zawodowe to najczęstsza przyczyna kryzysu w pracy. Żeby mieć szansę je zwalczyć, koniecznie trzeba jak najwcześniej je wykryć. O wypaleniu zawodowym mogą świadczyć m.in. takie symptomy, jak:

  • obojętność na to, co się wydarzy w pracy i jak dalej potoczą się losy firmy, w której się pracuje;
  • uczucie, że się utknęło i niedostrzeganie żadnych perspektyw rozwoju;
  • apatia i zniechęcenie, niedostrzeganie sensu wykonywanych każdego dnia zadań;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • problemy z koncentracją i skupieniem się na wykonywanych obowiązkach;
  • coraz częstszy zły nastrój;
  • braku sił do wykonywania swoich obowiązków.

Kogo najczęściej dopada syndrom wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe może dotknąć praktycznie każdego. Szczególnie narażone na takie kłopoty są jednak osoby bardzo ambitne, które zawsze mocno angażują się w swoją pracę. Niestety, jeżeli w pewnym momencie dostrzegą, że praca, której się poświęcali, już nie jest dla nich tak atrakcyjna i nie dostrzegają w niej żadnych szans rozwoju, pojawia się kryzys. Na problemach tych osób skupia się obecnie wielu specjalistów, np. psychologów, coachów czy mówców motywacyjnych. W ostatnim czasie coraz lepszymi opiniami wśród osób, które szukają skutecznych sposobów poradzenia sobie z kryzysem w pracy, cieszy się Robert Korzeniowski. 4-krotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym po zakończeniu kariery skupił się na pracy z ludźmi. Jako mentor i mówca motywacyjny potrafi wskazać współpracującym z nim osobom, w jaki sposób powinny stawiać przed sobą cele i szukać motywacji do ich realizowania.

Co zrobić, żeby poradzić sobie z kryzysem w pracy?

Perspektywy poradzenia sobie z kryzysem w pracy i syndromem wypalenia zawodowego zależą od tego, jak szybko uda nam się odkryć u siebie powstanie tego typu problemów. Odzyskanie zapału i motywacji do pracy nie jest niestety łatwe i nie każdy będzie potrafił samodzielnie sobie z tym poradzić. Z tego względu warto jest skorzystać z pomocy. Dobry mówca motywacyjny na pewno pomoże nam np. wybrać nowe ścieżki rozwoju, które pozwolą ponownie odczuwać satysfakcję z wykonywanej pracy. Pomoże też w ustaleniu granic w pracy i nieprzepracowywaniu się, jeśli nie mamy takiej konieczności i potrzeby. Nauczy nas też, jak współpracować z innymi osobami, jak oddelegowywać zadania, którymi nie powinniśmy się sami zajmować, a także jak odmawiać ich przyjmowania od innych.

Istnieje też możliwość, że odczuwany kryzys w pracy jest po prostu spowodowany przemęczeniem. W takich przypadkach powinniśmy po prostu zwolnić i dać sobie odpocząć, np. biorąc dłuższy urlop. To także często jest sposób na poradzenie sobie z kryzysem w pracy. Po powrocie z urlopu być może odzyskamy chęci do pracy i znów będzie nam dawała dużo satysfakcji!