instalacje-wodne
10 października 2016

Kategoria:
Inne

Jak poprowadzić instalację wodną?

Instalacja powinna zostać zaprojektowana i poprowadzona w taki sposób, by doprowadzała wodę do wszystkich pomieszczeń, w których będziemy z niej korzystać. Konieczne jest wcześniejsze ustalenie, w których miejscach będą znajdowały się elementy armatury i urządzenia takie jak pralka, by przewody nie oplatały niepotrzebnie ścian od zewnątrz. Choć nie trzeba posiadać do tego uprawnień, warto powierzyć montaż instalacji fachowcom.

Sposób ogrzewania wody

Projektując i prowadząc instalację, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę sposób podgrzewania wody. Jeżeli woda ciepła pochodzi z centralnego podgrzewacza, na przykład kotła, konieczne jest poprowadzenie równolegle przewodów z wodą ciepłą oraz zimną do baterii i kranów. Do toalet i urządzeń, które nie potrzebują ciepłej wody, prowadzimy rzecz jasna tylko przewód z wodą zimną. Jeśli źródło ciepłej wody znajduje się daleko od punktów, z których będziemy ją czerpać, możemy zastosować przewody cyrkulacyjne.

Innym rozwiązaniem jest montaż podgrzewaczy oraz bojlerów przy armaturze, z której będziemy czerpać ciepłą wodę. Wówczas w całym mieszkaniu lub domu potrzebujemy tylko przewodów z wodą zimną – mówi przedstawiciel katowickiej firmy budowlanej DOMBUD z Katowic, która realizuje inwestycje „pod klucz”.

Średnice przewodów

By zapewnić odpowiedni ruch wody, musi mieć ona odpowiednio wysokie ciśnienie. Instalacja musi zostać poprowadzona w taki sposób, by uniknąć strat ciśnienia. Rury muszą mieć optymalną średnicę, za mała średnica powoduje wspomniane straty ciśnienia, za duża z kolei spowalnia przepływ wody. Woda użytkowa nie powinna zalegać w podejściach, gdyż obniża to jej jakość, może powodować niszczenie instalacji z upływem czasu, a w niektórych przypadkach przyczyniać się do rozwoju bakterii. Instalację należy prowadzić w taki sposób, aby odległość między pionami a miejscami poboru wody były jak najkrótsze, a ilość złączek jak najmniejsza.

Jak prowadzimy przewody?

Są dwa sposoby prowadzenia przewodów instalacji wodnej – w bruzdach ściennych lub na ścianie. Przewody montowane w bruzdach po wykończeniu wnętrza stają się niewidoczne, a więc jest to bardziej estetyczne rozwiązanie. Jednak w przypadku awarii konieczne będzie rozkucie tynku lub betonu. Dlatego konieczne jest jak najlepsze zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem. Prowadzi się je w osłonach z rur karbowanych, tak zwanych peszli, które chronią przed naprężeniami. Jeśli rura przechodzi przez ścianę lub sufit, stosuje się rury osłonowe z PCV lub stali. Przewody wody zimnej prowadzi się pod przewodami wody ciepłej, w odległości nie mniejszej niż 10 cm. Pamiętajmy, że instalacja wodna to nie tylko rury, ale także kształtki, złączki i cała armatura. Niektórych materiałów nie wolno ze sobą łączyć, inne należy łączyć w odpowiedniej kolejności (np. najpierw stal, potem miedź, choć połączenie tych dwóch materiałów nie jest wskazane). Dlatego warto pozostawić poprowadzenie instalacji fachowcom.