11 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Jak pielęgnować sztuczną murawę na boisku?

Mogłoby się wydawać, że o sztuczną murawę na boisku nie trzeba specjalnie dbać. Utrzymanie trawy syntetycznej jest dużo łatwiejsze od dbania o naturalny trawnik, nie oznacza to jednak, że murawę sztuczną pozostawiamy samą sobie. Jeśli będziemy pamiętać o wykonywaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, dobrej jakości murawa utrzyma się na boisku nawet kilkanaście lat.

Pielęgnacja podstawowa

Prawidłowa pielęgnacja sztucznej murawy to warunek zachowania jej parametrów i długotrwałego, bezpiecznego użytkowania boiska. Łączą się z nią również pewne zasady użytkowania, m.in. nie należy wchodzić na murawę w butach z długimi, stalowymi kolcami, obuwie należy oczyszczać przed wejściem na boisko (przed boiskami montowane są specjalne wycieraczki do obuwia), a pojazdy, które mogą poruszać się po jego nawierzchni, wyposażone są w odpowiednie ogumienie.

Zanim jednak na boisko wkroczą specjalne maszyny, podstawowym działaniem, jakie podejmujemy w celu konserwacji sztucznej murawy jest czyszczenie jej z zanieczyszczeń stałych i organicznych. Przeprowadzamy kontrolę wzrokową boiska i jeśli zauważamy większe zanieczyszczenia, usuwamy je. Zbieramy wszelkie śmieci, kamienie, szkło, papier, szyszki, liście i igliwie.

Do odkurzania boisk z liści czy igliwia sprawdzą się dmuchawy do liści i odkurzacze spalinowe. – mówi ekspert z Grupy Jackonet, firmy zajmującej się dystrybucją i serwisem maszyn ogrodniczych, rolniczych i elektronarzędzi. – Jeśli mowa o specjalistycznym sprzęcie – dla prawidłowego utrzymania nawierzchni niezbędne są zabiegi szczotkowania, najlepiej trójkątną szczotką. Szczotki tego typu mocowane są do ładowarek i napędzane hydrauliką zasilaną z ładowarki, np. Avant. Ładowarki te są delikatne dla trawników, a ich ogumienie jest przystosowane do poruszania się po trawie.

Spa dla murawy

Czesanie trawnika szczotką pozwala na zbieranie drobnych zanieczyszczeń, odświeżenie i wyprostowanie włókien trawy, umożliwia też równomierne rozprowadzanie zasypu i rozdrobnienie zbitych części granulatu. Wszystko to wpływa na zwiększenie żywotności nawierzchni. Szczotkowanie może się również odbywać za pomocą szczotki rotacyjnej, co zapobiega plątaniu się włókien trawy. Częstotliwość szczotkowania uzależniona jest od intensywności użytkowania boiska, zwykle jest to raz w tygodniu, ale niektórzy producenci murawy zalecają szczotkowanie nawet po 25 godzinach korzystania z boiska.

Gruntowna pielęgnacja boiska powinna odbywać się minimum dwa razy do roku. Polega ona na oczyszczeniu zasypu (granulatu) oraz jego rozluźnieniu, spulchnieniu, wyciągnięciu włosa i wyrównaniu wsadu. Do takiej rekultywacji murawy używa się specjalistycznej maszyny do decopactingu. Maszyna ta, również współpracuje z miniciągnikami czy ładowarkami. Jej sprężyste szpikulce wchodzą w głąb trawy, wyciągając i rozdrabniając materiał zasypowy. Pomaga to spulchnić granulat i zwiększa przepuszczalność nawierzchni, co wpływa na poprawę dynamiki gry i zmniejsza ryzyko kontuzji.