Stare monety
27 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Jak oszacować wartość numizmatu?

Stare i rzadko spotykane monety zawsze wzbudzają emocje wśród numizmatyków. Doceniają oni ich nietuzinkowy wygląd, często ciekawą historię, ale także ich wartość. Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z tego, jak cenne mogą być monety będące na przykład rodzinną pamiątką. Aby zweryfikować ich wartość, potrzebna jest wiedza oraz znajomość kilku zasad. Poniżej podpowiadamy, jak można oszacować wartość monety.

Czym jest skala Sheldona?

W roku 1949 dr William Sheldon opracowała skalę, która do dziś jest chętnie wykorzystywana w celu ustalenia wartości monety. Ma ona za zadanie w prosty sposób określić, w jakim stanie znajduje się moneta. Skala Sheldona została stworzona po to, aby ujednolicić system wyceny starych monet.

Dr Sheldon wymyślił 70-stopniową skalę. Jeżeli moneta jest określana numerem 1, świadczy to o jej znacznym zużyciu, złym stanie i defektach. Natomiast monety oceniane jako numer 70 to idealnie prezentujące się egzemplarze.

Aby ustalić, ile konkretnie warta jest moneta, trzeba wykonać pewne obliczenie. Jeżeli na przykład jej stan został określony jako 70, to właśnie tyle razy wzrasta jej wartość bazowa.

Wartość katalogowa starych monet

Główne typy starych monet można odnaleźć w katalogach. Dzięki temu ustalenie ich wartości jest o wiele prostsze. Cena starych monet zależy od kilku czynników. Należą do nich oczywiści stan, w jakim się zachowały, rzadkość występowania, ale także ich walory estetyczne. Kwestia atrakcyjności wizualnej monety jest jednak niezwykle subiektywnym aspektem oceny ze względu na różnorodne gusta potencjalnych nabywców.

Jeżeli moneta została wykonana z cennego kruszcu, to jego aktualna wartość rynkowa również będzie miała wpływ na jej cenę. Specjaliści zajmujący się numizmatyką starają się także ustalić, jak będzie rosła wartość danej monety.

Co jeszcze ma wpływ na wartość monety?

Kolekcjoner, który chce kupić monetę, zawsze zwraca uwagę na jej walory wizualne. Jak nietrudno się domyślić, jakiekolwiek defekty obniżają w jego oczach wartość monety. Dlatego, jeżeli na jej powierzchni znajdują się mniej lub bardziej widoczne wyszczerbienia, rysy, wytarcia, będzie ona mogła być sprzedana za dużo niższą cenę.

Numizmatycy i osoby pracujące w specjalistycznych antykwariatach potrafią dostrzec najmniejsze detale wpływające na wartość monety. Potrafią oni na przykład określić jakość bicia, co przekłada się bezpośrednio na doskonały wygląd monety i jej cenę” – opowiada ekspert ze sklepu numizmatycznego KSN Gibon z Krakowa.

Oprócz tego trzeba zwracać uwagę na jakość krążka monety. Im jest ona lepsza, tym bardziej cena monety wzrasta.