Warzywa na talerzu dziecka
30 lipca 2021

Kategoria:
Inne

Jak odżywiać dziecko smacznie i zdrowo?

Zdrowe nawyki żywieniowe powinny być kształtowane od najmłodszych lat. Choć w każdym wieku istotna jest jakość posiłków, to jednak szczególnie ważne jest to na etapie dorastania. Dieta bogata w wartości odżywcze umożliwia prawidłowy rozwój młodego organizmu. W związku z tym warto zadbać, aby dziecko spożywało zdrowe jedzenie. Poznaj kilka porad, które pomogą wyeliminować nieprawidłowe przyzwyczajenia i zastąpić je dobrymi nawykami.

 

Porady prawidłowego odżywiania dziecka

Podstawową zasadą prawidłowego odżywiania dziecka powinno być przygotowywanie zdrowego jedzenia, czyli posiłków składających się z produktów spożywczych o dużej zawartości minerałów, witamin, a także dostarczających wszystkie niezbędne wartości odżywcze – w tym białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Co więcej, produkty te powinny charakteryzować się niskim stopniem przetworzenia. Najlepiej w dużym stopniu ograniczyć dziecku spożywanie słodyczy, niezdrowych przekąsek, fast-foodów oraz gotowej żywności dostępnej w sklepach.

Ponadto należy uważać na słodkie napoje, a także na produkty, które wydają się „zdrowe”. W rzeczywistości bardzo często są przeładowane dużą ilością cukru. Mogą również zawierać inne niekorzystne dla młodego organizmu składniki, np. sztuczne barwniki czy substancje alergenne. W związku z tym istotną kwestią jest to, aby dokładnie czytać etykiety.

Dziecko powinno spożywać posiłki regularnie. Najrozsądniej przyjąć ilość ok. 4-5 mniejszych porcji w ciągu dnia. Warto dopilnować, aby były one jak najbardziej zróżnicowane, z dużą ilością świeżych owoców i warzyw. Naturalnie trudno zadbać, żeby codziennie przygotowywać pełnowartościowe, różne, a do tego smaczne posiłki. W związku z tym cateringi dietetyczne coraz częściej oferują diety pudełkowe kids menu – czyli jadłospis specjalnie skomponowany dla dzieci i młodzieży.

Korzyści dla dziecka wynikające ze zdrowej diety

Utrzymanie zdrowej diety u dziecka wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim prawidłowe żywienie pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i umysłowy. Ponadto wzmacnia odporność, a także zapobiega wielu chorobom. Warto również wspomnieć o tym, że dzieci coraz częściej cierpią na otyłość, co w przyszłości może prowadzić do wielu konsekwencji, w tym do chorób nerek, stłuszczenia wątroby, problemów z układem kostno-mięśniowym czy zaburzeń psychologicznych. Wobec tego warto zadbać o zdrowy styl życia od najmłodszych lat. Zdrowe nawyki propaguje m.in. catering Kukuła Healthy Food, który oferuje specjalną ofertę dietetyczną dla dzieci. Menu przygotowywane przez cateringi dietetyczne uwzględnia zarówno wszystkie wartości odżywcze, jak i dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.