Odnowienie skrzypiec
4 marca 2020

Kategoria:
Inne

Jak odnowić skrzypce?

Skrzypce to szlachetny instrument, którego dźwięki od lat zachwycają miłośników muzyki na całym świecie. Nauka gry oraz szlifowanie umiejętności posługiwania się smyczkiem zajmują adeptom tej sztuki wiele lat. Godziny gry na skrzypcach często nie pozostają bez wpływu na stan instrumentu. W związku z tym mogą one niekiedy wymagać renowacji czy naprawy.

Dlaczego odnawia się skrzypce?

Skrzypce to zwykle dosyć drogi instrument, a jego zakup to inwestycja na długie lata. Dlatego, kiedy ich stan się pogorszy, warto zająć się ich odnowieniem.

W skrzypcach, które były wykorzystywane przez długi czas, mogło dojść do uszkodzenia powłok lakieru. Niekiedy również sam smyczek może wymagać tego, aby zająć się jego renowacją. Odnawia się także wiekowe i zabytkowe instrumenty. Doświadczony lutnik jest w stanie naprawić uszkodzoną płytę rezonansową oraz przeprowadzić poważniejsze naprawy. Jest to szczególnie ważne z punktu właścicieli skrzypiec, które mają dużą wartość.

Warto pomyśleć także o odnowieniu instrumentu, który całe lata pozostawał nieużywany. Również i w tym przypadku nieoceniona okaże się pomoc lutnika. Jeżeli tylko zniszczenia nie są zbyt poważne, to doprowadzi on je do stanu umożliwiającego grę na tym instrumencie.

Właściciele starych, długo nieużywanych lub popsutych skrzypiec mogą dać im drugie życie – wystarczy oddać je do pracowni lutniczej. Specjaliści zweryfikują skalę zniszczeń, ocenią możliwość naprawy oraz przedstawią kosztorys planowanych prac. Jest to szansa na to, aby instrument ten mógł być ponownie wykorzystywany przez muzyka” – mówi ekspert z ARTYSTYCZNEJ PRACOWNI LUTNICZEJ J.SIWICA.

Na czym polega renowacja skrzypiec?

Celem odnowienia skrzypiec jest między innymi to, aby można było przy ich pomocy ponownie wydobywać czyste dźwięki. Zadanie takie warto powierzyć lutnikowi, który nie tylko jest doskonałym rzemieślnikiem, ale przede wszystkim pasjonatem tego instrumentu.

Niekiedy skrzypce ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Dobry fachowiec potrafi zająć się tym problemem, o ile pozwala na to rodzaj zniszczeń. Jeżeli będzie tego wymagał stan instrumentu, to wymieni on poszczególne elementy osprzętu.

Nie mniejsze znaczenie ma także kwestia estetyki. Dla każdego muzyka bardzo ważny jest perfekcyjny wygląd skrzypiec. Lutnik może zająć się renowacją powłok lakieru i przywrócić instrumentowi efektowny wygląd. Natomiast aby można było z niego łatwo wydobywać dźwięki i grać nawet najtrudniejsze utwory, należy zatroszczyć się o smyczek. W tym celu wymienia się jego włosie.