24 października 2020

Kategoria:
Inne

Jak odbywa się koszenie kukurydzy?

Aby koszenie kukurydzy przebiegło sprawnie i bezproblemowo, należy spełnić kilka warunków. Ważna jest odpowiednia pora zbiorów, ponieważ kukurydza musi być dojrzała. Trzeba również przygotować odpowiedni sprzęt, najlepiej wydajny kombajn lub sieczkarnię, który poradzi sobie z dużymi plonami. W czasie koszenia znaczenie ma wysokość ścinania łodygi – to od niej zależy jakość i ilość całkowitego plonu. Co zrobić, aby koszenie kukurydzy nie sprawiało problemów?

Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi koszenia kukurydzy?

Wiele firm agroturystycznych oferuje usługę koszenia kukurydzy. Czy rolnicy powinni z niej korzystać? Oczywiście wiąże się z pewnymi kosztami – trzeba wynająć sprzęt i zapłacić za wykonaną pracę. Jednak ma także swoje zalety. Przede wszystkim gwarantuje skuteczne, szybkie i bezpieczne zebranie plonów. Nie musimy wówczas martwić się, że w czasie koszenia zostanie popełniony błąd, który spowoduje obniżenie jakości kukurydzy lub zniszczenie plonów. Usługi te wykonują profesjonaliści znający specyfikę prac rolniczych. Kto powinien zdecydować się na skorzystanie z usługi?

Jak tłumaczy ekspert z firmy Agromix, będącej dystrybutorem maszyn rolniczych:

Zlecenie koszenia kukurydzy zewnętrznej firmie jest dobrym rozwiązaniem dla rolników, którzy nie dysponują odpowiednim sprzętem do zbiorów, ani też nie chcą brać wysokich kredytów na zakup maszyn. Koszenie kukurydzy wykonuje się zarówno na dużych, jak i na mniejszych areałach. Cena usługi zawsze ustalana jest indywidualnie, w zależności od wielkości koszonego obszaru.

Czas zbiorów kukurydzy

Pora koszenia kukurydzy zależy w dużej mierze od warunków pogodowych w danym sezonie. W okresach suchych, kiedy deszcz nie pada przez dłuższy czas, należy przyspieszyć czas zbiorów. Dlaczego? Nienawodnione liście i łodygi kukurydzy szybko usychają, a więc zbyt długie przetrzymanie kukurydzy w polu spowoduje zniszczenie plonów.

Z kolei w okresie sprzyjającego klimatu i korzystnej pogody zbiory kukurydzy najlepiej rozpocząć, gdy ziarno osiągnie pełną dojrzałość. Jest to tak zwana dojrzałość woskowa lub późna woskowa. Koszenie kukurydzy w tej fazie jest gwarancją wyższych plonów, a więc zbiorze większej ilości ziarna. Kukurydzę można zbierać też w fazie mlecznej – plon będzie wówczas na podobnym poziomie.

Jaka powinna być wysokość ścinania kukurydzy?

Wysokość ścinania, podobnie jak pora koszenia, zależy od zmian pogodowych w sezonie. W czasie suchego roku wysokość koszenia nie powinna przekraczać 15­ – 20 cm od ziemi. W okresach deszczowych warto podnieść miarę o 10 cm. Wpływ na wysokość koszenia ma również jakość rośliny. Jeżeli kolba kukurydzy jest odpowiednio wykształcona, można postawić na wysokie cięcie. Kiedy natomiast jest słaba, warto skosić ją możliwie jak najniżej. Niezależnie od pogody i jakości kukurydzę zawsze należy ciąć ponad poziomem zanieczyszczeń, a więc co najmniej 12 – 15 cm od podłoża.