Mycie okna na wysokości
15 marca 2022

Kategoria:
Inne

Jak myć okna na wysokościach?

Budynki o dużej wysokości zdominowały krajobraz centrów wielu miast. Budowane z uwagi na możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni niezbyt wielkich działek wymagają jednak specjalnego podejścia, jeżeli chodzi o ich utrzymanie i konserwację. Czynności, które przy innych obiektach nie stanowią większego wyzwania, takie jak choćby mycie okien, w tym przypadku oznaczają potrzebę zwrócenia się po pomoc do specjalistów od robót wysokościowych.

 

Jak wygląda mycie okien na wysokości?

 

Nowoczesne budynki wysokościowe to najczęściej konstrukcje z elewacją wykonaną ze szklanych paneli, niekiedy łączonych z okładzinami z wielowarstwowego kompozytu z powierzchnią z cienkiej metalowej blachy. Duża powierzchnia przeszkleń nadaje fasadom atrakcyjny wygląd, a także pomaga w doświetlaniu wnętrza i nie obciąża konstrukcji w takim stopniu jak rozwiązania stosowane w tradycyjnych budynkach. Jej utrzymanie w odpowiednim stanie przysparza jednak kłopotów, ponieważ w obiektach tego typu ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości otwierania okien ani żadnych innych elementów tworzących strukturę elewacji. Wszelkie prace związane z bieżącą konserwacją oraz niezbędnymi naprawami muszą więc być prowadzone z zewnątrz. Dotyczy to również mycia okien na wysokości, koniecznego do usunięcia osadzających się na nich pyłów, zanieczyszczeń i tworzących się podczas opadów atmosferycznych zacieków. Oznacza to wykonywanie robót wysokościowych, które wymagają zastosowania właściwego sprzętu oraz doświadczenia gwarantującego sprawną realizację zadania, ale również zagwarantowanie pełnego bezpieczeństwa zaangażowanym do tego pracownikom i osobom postronnym.

 

Jakie techniki można stosować przy myciu okien na wysokości?

 

Mycie okien na wysokości może być wykonywane na różne sposoby, w zależności od specyfiki obiektu oraz jego otoczenia. Wśród metod dotarcia do przeszkleń tworzących elewację budynku znajduje się m.in. wykorzystanie podnośników koszowych. Wymagają one ustawienia urządzenia w pobliżu elewacji oraz takiego sterowania koszem, by w jego zasięgu znalazła się cała powierzchnia obiektu. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością zabezpieczenia sporego terenu wokół. Inną opcją jest skorzystanie z zewnętrznych wind zawieszanych na budynku. Technika ta wymaga jednak stopniowego przenoszenia ich w kolejne miejsca, co sprawdza się tylko przy szczególnie wysokich obiektach. Najwygodniejszą, najtańszą, a zarazem najszybszą opcją pozostaje mycie okien w dostępie linowym. Takie usługi świadczy m.in. firma Elbrus, specjalizująca się w alpinizmie przemysłowym.