1 kwietnia 2021

Kategoria:
Inne

Jak łatwo ukryć kable i rury we wnętrzach?

Biegnące od podłogi do sufitu rurki centralnego ogrzewania stanowią wątpliwą ozdobę wnętrza; to samo można powiedzieć o przewodach instalacji wodno-kanalizacyjnej w łazience, przewodach gazowych w kuchni i o kablach kłębiących się przy zestawie kina domowego. O najlepszym sposobie poprowadzenia instalacji warto pomyśleć już na etapie budowy. Wprowadzając się do mieszkania w starej kamienicy lub bloku, nie mamy jednak tego komfortu.

Aranżacja eleganckiego mieszkania lub biura w kilkunasto- czy kilkudziesięcioletnim bloku niesie ze sobą rozmaite wyzwania. Jednym z nich jest konieczność zamaskowania ewidentnych błędów architektonicznych. Najczęściej spotykanym problemem są przewody instalacyjne, nierzadko poprowadzone w co najmniej zaskakujący sposób. Jak je ukryć?

Chowamy przewody instalacyjne na ścianach

Jeśli właściciel lokalu planuje urządzenie wnętrza w stylu industrialnym, obecność mocno wyeksponowanych rur i przewodów może być zaletą. Estetyka loftu nie przemawia jednak do każdego. Na szczęście ukrycie rur na ścianach nie musi wiązać się z czasochłonnym i kosztownym remontem.

Najprościej jest sięgnąć po gotową maskownicę z płyt kartonowo-gipsowych. Takie gotowe elementy są bardzo łatwe w montażu i nadają się do stosowania zarówno w pokojach, jak i w pomieszczeniach użytkowych. Maskownicę w łazience można z powodzeniem okleić płytkami takimi, jakich użyto na reszcie ścian.

Prefabrykowane elementy są świetnym rozwiązaniem, jeśli rury biegną blisko siebie w jednej części pomieszczenia. W sytuacji, gdy na ścianie znajduje się więcej przewodów, maskownica o określonych przez producenta wymiarach może nie wystarczyć. Wtedy rozsądną opcją jest  wykonanie zabudowy pod wymiar, również z regipsu.

Planując zabudowę przewodów instalacyjnych, trzeba pamiętać, że nie wszystkie z nich można zamknąć pod płytami na stałe. Owszem, takie zabudowy wykonujemy na rurach wodociągowych i kanalizacyjnych, ale już nie na instalacji gazowej. Tutaj trzeba zostawić otwory rewizyjne, aby w razie usterki instalacji można było się do niej łatwo dostać – podpowiada ekspert z firmy remontowej PHUP TEXON.

Ukrywamy przewody na suficie i przy podłodze

Co zrobić, jeśli rury szpecą sufit lub biegną wzdłuż posadzki? W pierwszym przypadku rozwiązaniem jest montaż sufitu podwieszanego. Po raz kolejny najlepszym materiałem okazują się płyty kartonowo-gipsowe. Ponieważ są bardzo lekkie, bez obaw mogą być mocowane pod sufitem na specjalnych stelażach. Dobra firma wykończeniowa poradzi sobie z zadaniem szybko, a koszt takich prac zwykle nie jest wysoki.

Gdy przewody poprowadzone są przy podłodze lub pod sufitem, ale wzdłuż krawędzi ścian, czasem udaje się dopasować do nich listwy maskujące. Na rynku dostępna jest szeroka gama tego typu produktów. Jeśli jednak mimo dogodnej lokalizacji rury zajmują sporo miejsca, znów niezbędne może okazać się wykonanie specjalnej zabudowy.

Maskujemy przewody zasilające na podłogach

Jak ukryć kable elektryczne we wnętrzach? Wiele zależy od przeznaczenia pomieszczenia. W przestrzeniach biurowych do maskowania i zabezpieczania kabli wykorzystuje się specjalne korytka, tunele, kanały i listwy. Tego typu elementy można montować do mebli, ścian i podłogi, ale też w specjalnych zagłębieniach w posadzce, co jest rozwiązaniem najwygodniejszym i najbezpieczniejszym w użytkowaniu.

Sposobów na ukrycie kabli zasilających urządzenia elektryczne w domach jest jeszcze więcej. W trakcie remontu można sięgnąć np. po dekoracyjne listwy. Oferta sztukaterii jest dziś naprawdę szeroka, a produkty zdecydowanie elegantsze niż w latach 90. XX w. Szukając tymczasowego rozwiązania, można zdecydować się na uporządkowanie kabli i spięcie ich w miarę możliwości we wspólnym oplocie. W sklepach wnętrzarskich można też znaleźć specjalne organizery i pudełka na kable, w których zmieści się przedłużacz z podpiętymi ładowarkami telefonów, wtyczkami lampki, komputera itd.