22 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Jak jakość powietrza wpływa na procesy przemysłowe?

Co łączy mleko w proszku, układ elektroniczny skomplikowanej maszyny przemysłowej, wnętrze czołgu oraz witaminowe żelki dla dzieci? Pod wieloma względami nic, jednak mają jeden punkt wspólny: szkodzi im wilgoć. Zbyt duża ilość wody w powietrzu uniemożliwi produkcję proszku i żelek, unieruchomi czołg oraz najsubtelniejszą maszynę. Rozwiązanie polega na stosowaniu odpowiednich osuszaczy powietrza.

Powietrze a przemysł – zależność ekonomiczna

Z doświadczenia wiemy, że wiele sprzętów zniszczymy, jeżeli dopuścimy do ich zawilgocenia. Metalowe części zardzewieją, elektronika przestanie działać. Ten sam proces destrukcji, tylko na większą skalę, ma miejsce w różnych gałęziach przemysłu. Czym grozi zbytnia wilgotność w halach produkcyjnych?:

  • korozją wyposażenia,
  • powstawaniem pleśni i grzybów,
  • higroskopijnym rozwojem bakterii, co uniemożliwi dalszą produkcję.

Aby uzmysłowić sobie siłę tego procesu, pomyślmy o wybranych branżach gospodarczych, których działalność zostanie unieruchomiona, jeżeli nadmierna wilgoć dotknie produkty:

  • produkcja sypkiej żywności, np. mleka w proszku, produkcja cukru czy cukru pudru,
  • produkcja farmaceutyczna: leków w postaci kapsułek, tabletek czy żelek,
  • produkcja związana z suszeniem ziół, owoców i warzyw,
  • produkcja sprzętu elektronicznego.

Na ogół nie myślimy o zależności ekonomicznej pomiędzy produkcją a wilgotnością, a jednak ona istnieje – stwierdza specjalista z wałbrzyskiej firmy inżynierskiej Humac-Air Creators, zajmującej się doborem, dostawą i montażem instalacji przeznaczonych do obróbki powietrza. – Brak dbałości o jakość powietrza i należyty poziom wilgotności przy produkcji oznacza straty: konieczność naprawy sprzętu, niezdatność produktów do użycia. Warto też uzmysłowić sobie, że nie ma jednego, uniwersalnego poziomu wilgotności. Nasze usługi zawsze dostosowujemy do wymagań konkretnego klienta, szukamy rozwiązania dla konkretnej sytuacji. Uznajemy, że suchość pomieszczenia to sprawa bardzo indywidualna.

Czym są osuszacze powietrza?

Najkrócej rzecz ujmując, osuszacze to urządzenia, które służą do tego, aby obniżyć zawartość wody w powietrzu, a tym samym osuszyć przedmioty znajdujące się w jego atmosferze. Innymi słowy, zamiast suszyć określone przedmioty (ściany, urządzenia, produkty), w taki sposób oddziałuje się na powietrze, aby to ono stawało się czynnikiem suszącym.

Wyróżnia się dwa typy osuszaczy, które różnią się od siebie budową i zasadami działania:

  • kondensacyjne

Istnieje wiele urządzeń tego typu, mogą być stosowane zarówno na użytek domowy jak i przemysłowy. Cechą, która wyróżnia te urządzenia, jest sprężarkowy układ chłodniczy. Wilgotne powietrze jest zasysane, przepuszczane przez filtr i doprowadzane do układu chłodniczego. Woda zawarta w powietrzu skrapla się i magazynuje w przeznaczonym do tego pojemniku. Natomiast osuszone i ogrzane powietrze powraca do pomieszczenia. Proces ten sprawdza się w średnich i wysokich temperaturach.

  • adsorpcyjne

Wspólnym mianownikiem tego typu urządzeń jest rotator, pokryty specjalną substancją wchłaniającą wilgoć, np. żelem krzemionkowym. Odciągnięta woda skrapla się do zbiornika, a powietrze wydostaje się na zewnątrz, mając temperaturę wyższą niż przed obróbką. W ten sposób można osuszyć powietrze w każdych warunkach, lecz szczególnie przy niskich temperaturach.

Szczególnie wobec specyficznego zapotrzebowania przemysłu, dobór odpowiednich osuszaczy adsorpcyjnych i kondensacyjnych warto powierzyć specjalistycznym firmom, które potrafią wykreować powietrze jak najlepiej odpowiadające konkretnej produkcji.

Suchość w krainie lodu, czyli dodatkowe wsparcie przemysłu spożywczego

Dotąd mówiliśmy o ważnym, lecz i powszechnie znanym oddziaływaniu nadmiernej wilgoci na otoczenie. Grzyby, pleśń, uszkodzone urządzenia – to doświadczenie wielu osób. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyzwaniem dla inżynierii kreowania powietrza jest także przemysł związany z przetwórstwem żywności w niskich temperaturach. Problemem w wielkogabarytowych chłodniach jest osiadanie szronu i lodu, gdyż zaburza to płynność i wydajność pracy. Określone urządzenia trzeba zatrzymać i wyczyścić. Tymczasem odpowiednie osuszenie powietrza może zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się lodu w procesach zamrażania, pakowania i przechowywania w niskich temperaturach.