12 sierpnia 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają zmiękczacze wody?

Pojęcie „twardej wody” często brzmi tajemniczo i nie do końca wiadomo, co oznacza. Tymczasem sprawa jest prosta – twardość wody zależy od stężenia w niej głównie związków wapnia i magnezu. Wyróżnia się twardość ogólną i przemijającą. Pierwsza jest obecna w wodzie cały czas, druga natomiast znika po zagotowaniu. Niezależnie od rodzaju, twarda woda nie oznacza niczego dobrego. Jak sobie z nią radzić?

Wady twardej wody

Może się wydawać, że problem twardej wody nie jest aż tak poważny i nie trzeba się nim zajmować. Ale ta kwestia może być uciążliwa. Twarda woda, poza tym, że ma nieprzyjemny smak,  sprawia też, że trudno nią zwilżać różne powierzchnie. Oto jakie skutki może przynieść to zjawisko.

  • Mniejsza wydajność środków czystości. Twarda woda jest odpowiedzialna za wytrącanie soli kwasów tłuszczowych, które trudno się rozpuszczają. Z tego powodu mycie czegokolwiek wymaga użycia większej ilość środków czystości.
  • Uszkodzone urządzenia. Kiedy twarda woda jest podgrzewana, wytrąca się z niej osad, który niszczy pralki, zmywarki i czajniki. To może spowodować ich częste awarie. Dodatkowo, osad może wytrącać się również w bojlerach, co stanowi zagrożenie dla domowników.
  • Sucha skóra i włosy. Mycie się w twardej wodzie może źle wpływać na skórę i włosy, przesuszając je. Gruczoły łojowe zaczną produkować więcej sebum, a włosy będą wypadać.
  • Utrata energii cieplnej. Twarda woda sprawia, że do ogrzewania cieczy potrzeba więcej energii.

Zmiękczacze do wody – jak działają?

Funkcją zmiękczaczy jest zmiękczanie wody. Ponieważ w wodzie twardej znajduje się dużo związków wapnia i magnezu, opisywane urządzenia usuwają je stamtąd, zamieniając je na jony sodu. Dzieje się to na bieżąco, woda nie jest nigdzie magazynowana. Drugą funkcją zmiękczacza jest regeneracja. Kiedy urządzenie przestaje działać jak należy, następuje jego przepłukanie roztworem wody i soli tabletkowej. Trwa to około 2 godzin, regeneracja włącza się automatycznie, a potem zmiękczacz jest gotowy do dalszej pracy.

Czy opłaca się kupić zmiękczacz wody?

Używanie twardej wody ma negatywne konsekwencje. Tymczasem jej zmiękczanie przynosi wiele zalet. Dzięki temu sprzątanie staje się łatwiejsze, napoje lepiej smakują, a skóra i włosy są w lepszym stanie. Poza tym, łatwiej jest oszczędzać, kiedy nie trzeba wydawać aż tylu pieniędzy na detergenty i ogrzewanie. Wiedza o tych korzyściach na pewno jest istotna dla osób, które borykają się z problemem twardej wody. Zmiękczacz możesz kupić np. od firmy Kuna System, która oferuje atrakcyjne ceny urządzeń. Chyba każdy się zgodzi, że lepiej zainwestować w ten sprzęt niż znosić skutki twardej wody przez lata.