4 marca 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają wiatrołapy?

Wiatrołap to niewielkie pomieszczenie, które ochrania wnętrze domu przed napływem zimnego powietrza po otwarciu drzwi zewnętrznych. Jest to więc część powierzchni użytkowej budynku, która stanowi swoistą barierę oddzielającą zimno i wilgoć, ale także bufor zatrzymujący brud naniesiony z zewnątrz. Dobudowany wiatrołap może być estetycznym dodatkiem do bryły budynku.

Jakie funkcje pełni wiatrołap?

Projekty budowy domów często nie uwzględniają wiatrołapów. Po kilku lata okazuje się, że jest on bardzo potrzebny, bowiem wpływa na zatrzymywanie ciepła w domu, a co za tym idzie, zmniejsza koszty ogrzewania. Wiatrołap to również miejsce, gdzie często zostawia się okrycia wierzchnie, buty i parasole. Odpowiednio duża przestrzeń może umożliwić przechowywanie roweru lub dziecięcego wózka. To wszystko przyczynia się do tego, że do czystej przestrzeni domowej nie nanosi się brudu. Wiatrołap pełni także rolę poczekalni dla kurierów czy listonoszy, która zapobiega wejściu w prywatną przestrzeń. Jest to również rozwiązanie praktykowane w przypadku prowadzenia gabinetu lub biura, kiedy jest potrzeba oddzielenia go od części mieszkalnej.

Dobudowanie wiatrołapu

Wiatrołap może być dostawiony w formie przybudówki lub lżejszej konstrukcji. Ważne jest to, żeby pasował do istniejącej bryły budynku. Współcześnie wiatrołapy często wykonuje się z systemów okienno-drzwiowych. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się aluminium ze względu na trwałość, lekkość, parametry izolacyjne, a także możliwość stworzenia wyszukanych kształtów. Ponadto ten materiał bardzo dobrze prezentuje się w połączeniu ze szkłem. Konstrukcja wygląda lekko niezależnie od gabarytów i przy tym wpuszcza dużą ilość światła. W zależności od potrzeb, szyby mogą być pojedyncze lub zespolone, jedno lub dwukomorowe. Wybór powinien uwzględniać takie czynniki jak możliwość stłuczenia czy stopień naturalnego nagrzewania.

Wentylacja, oświetlenie i przeznaczenie

Projekt wiatrołapu powinien uwzględniać zabezpieczenie drzwi wejściowych przed opadami atmosferycznymi w postaci zadaszenia lub okapu. Bardzo ważna jest również wentylacja. Powinna być dostosowana do konstrukcji, rozmiarów i przeznaczenia. Lekkie konstrukcje często jej nie wymagają, natomiast w wiatrołapach murowanych jest niezbędna. To samo dotyczy oświetlenia. Może być zbędne w oszklonej konstrukcji ze względu na naturalne światło słoneczne. Specjalista z firmy Waspal w Poznaniu dodaje:

Odpowiednie doposażenie wiatrołapu może sprawić, że będzie on spełniał jeszcze jedną rolę – pobierał energię ze źródeł naturalnych.