10 maja 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają wagi przemysłowe?

Wagi przemysłowe to urządzenia stosowane w wielu dziedzinach przemysłu. Są koniecznym wyposażeniem m.in. cementowni, kopalni czy fabryk budowlanych. Doskonale sprawdzają się też w transporcie kolejowym i morskim. Dostępnych jest ich wiele rodzajów, takich jak wagi pomostowe, najazdowe i płozowe. Jakie mają zastosowanie i jak działają wagi przemysłowe? Wyjaśniamy.

Wagi przemysłowe – zastosowanie

Odpowiedni pomiar surowców do produkcji, komponentów urządzeń i pojazdów jest obowiązkowym zadaniem wielu przedsiębiorstw. Nowoczesne wagi dostępne są precyzyjnymi urządzeniami, których praca jest oparta głównie na mechanizmach elektrycznych.

Bez profesjonalnych wag nie istniałby dzisiejszy rynek. Stosowane są właściwie wszędzie – przez małych przedsiębiorców prowadzących osiedlowe sklepiki, a także przez olbrzymie huty – informuje ekspert z firmy IPZ.

Wagi przemysłowe charakteryzują się najczęściej doskonałą precyzją i solidnym wykonaniem. Wagi do przemysłu spożywczego są najczęściej wykonywane ze stopów metali nierdzewnych i przechodzą przez cały szereg testów i kontroli, aby mogły zostać dopuszczone do kontaktu z żywnością. Wagi w pozostałych dziedzinach przemysłu są przeważnie wykonywane ze stali lakierowanej, która jest narażona na działanie negatywnych warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć i graniczne temperatury.

Zasady działania wag przemysłowych

W zależności od typu i przeznaczenia danej wagi, jej działanie opiera się na:

  • przetwornikach – są to małe urządzenia montowane na powierzchni wag, których zadaniem jest przekształcenie odbieranego sygnału (w postaci siły nacisku) na sygnał cyfrowy, którego zakres jest wyświetlany na komputerze. Tego typu technologia jest wykorzystywana w większości wag przemysłowych służących pomiarowi załadunku,
  • taśmociągu – ich działanie polega na zakodowaniu wcześniej parametrów wagi, tak aby po przepuszczeniu odpowiedniego ciężaru taśma z materiałem na nim umieszczonym zatrzymała się. Ten typ wag jest stosowany w hutach i halach produkcyjnych,
  • zbiornik – zasada jego działania jest podobna do taśmociągu, z tą różnicą, że blokada następuje po opuszczeniu odpowiednio przeliczonej ilości materiału. Takie wagi mają szerokie zastosowanie w rolnictwie.

Bez względu na rodzaj i przeznaczenie wagi, powinny one zostać poddane procesowi legalizacyjnemu. Jest to nic innego jak kontrola ich działania i dokładności pomiaru przez zewnętrzną firmę w tym się specjalizującą. Najtrudniejsze do legalizacji są wagi zbiornikowe, w których należy wziąć po uwagę również właściwości produktu, który jest nimi ważony.