16 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak działają stacje uzdatniania wody?

Krystalicznie czysta woda trafia się naprawdę rzadko – mowa również o tej pitnej. Często nawet ta z kranu jest zbyt chlorowana, co odbija się na zdrowiu i samopoczuciu. Dlatego właśnie coraz więcej odpowiedzialnych i przedsiębiorczych osób stawia na stacje uzdatniania wody. Oczywiście nie wszystkie działają tak samo, gdyż ich odmian jest wiele. Indywidualny dobór zależy między innymi od składu fizykochemicznego cieczy. Co warto o nich wiedzieć?

Stacje uzdatniania wody – jak działają?

Uzdatnianie polega na nadaniu wodzie wymaganych parametrów jakości wody przeznaczonej do spożycia. Oznacza to, iż ciecz musi być w jego efekcie pozbawiona szkodliwych zanieczyszczeń. Dlatego stacje uzdatniania sprawdzają się zarówno na ujęciach własnych jak i w przypadku wody wodociągowej, tak w przedsiębiorstwach, jak w prywatnych domach.

Ponadto stacje uzdatniania wody są dostępne w różnych formach. Ogromną popularnością się cieszą odżelaziacze i odmanganiacze, które najlepiej czyszczą wodę ze studni własnych. Na rynku można też spotkać specjalistyczne sprzęty do usuwania azotanów, które wiodą prym na terenach rolniczych. To właśnie tam są używane nawozy sztuczne w dużych ilościach. Urządzenia tego typu są zasypywane specjalnym złożem, a stację montuje się na wejściu instalacji wodnej, w domu.

Ponadto coraz chętniej są stosowane kolumny węglowe na wodę wodociągową, które efektywnie neutralizują chlor. W ich wnętrzu znajduje się złoże w postaci węgla aktywnego. Woda, przepływając przez nie, wchodzi w reakcję, a węgiel znakomicie absorbuje zanieczyszczenia. Nie można też zapomnieć o kolumnach filtracyjnych służących do odfiltrowania zanieczyszczeń mechanicznych, w tym rdzy, piasku czy gliny.

Znane stacje uzdatniania wody, które redukują twardość wody w oparciu o wymianę jonową, są to zmiękczacze. Domownicy również często korzystają z systemu odwróconej osmozy, czyli najchętniej wybieranych filtrów kuchennych.

Przedsiębiorstwa wykorzystują do celów produkcyjnych rozbudowane stacje uzdatniania wody wyposażone między innymi w układ napowietrzania, filtry ciśnieniowe, hydrofory, pompy I i II stopnia itp. Ich zadaniem jest uzdatnienie wody z ujęć własnych, głębinowych.

Zalety stacji uzdatniania wody

W wyborze odpowiedniej stacji uzdatniania wody pomogą profesjonaliści. Właśnie takie usługi świadczy firma WATERTECH, która ma bogatą ofertę systemów.

Warto pamiętać, że stacje uzdatniania wody dają szereg korzyści. Wydłużają żywotność urządzeń i maszyn, usuwają szkodliwe związki. W domu zaś dbają o jakość wody przeznaczonej do spożycia i np. podawanej do pralki oraz zapobiegają powstawaniu kamienia, a to zmniejsza zużycie prądu np. w czajniku.

Najważniejsze jest jednak to, że dają możliwości korzystania z czystej i bezpiecznej wody całą dobę. Jest to zatem ogrom korzyści zdrowotnych dla Ciebie i Twoich bliskich.