24 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają separatory metali?

Dbałość o środowisko naturalne jest niezbędna w obliczu ogromnego zanieczyszczenia planety. Coraz większa ilość śmieci i szkodliwych substancji wymaga zdecydowanych działań w postaci recyklingu odpadów i ponownego wykorzystania surowców. I tu, dzięki nowoczesnej technologii, na ratunek przychodzą separatory metali. Oddzielają one metale, które nie nadają się do ponownego wykorzystania. Dlaczego separatory są tak cenne?

Działanie separatorów metali

Działanie separatorów metali jest bardzo zaawansowane. Obracające się wewnątrz bębna magnesy powodują powstawanie zmiennego pola magnetycznego. Pole to oddziałuje na metale niemagnetyczne, powodując powstanie prądów wirowych. Interakcja zachodząca między polami skutkuje wytworzeniem siły, która wyrzuca przedmioty niemagnetyczne. Natomiast elementy magnetyczne są przyciągane do bębna i odrzucane za jego osią pod przenośnikiem.

Separatory metali działające na zasadzie prądów wirowych lub separatory metali nieżelaznych, oddzielają niemagnetyczne metale. Są one w stanie działać dzięki przenośnikowi taśmowemu, który wychwytuje i przenosi metale nieżelazne w sposób ciągły i całkowicie automatyczny. Niezbędnym czynnikiem skutecznej separacji jest stały i równomierny przepływ dostarczanego materiału, dzięki wibrującemu podajnikowi lub przenośnikowi taśmowemu. Dzięki temu materiał równomiernie przemieszcza się wzdłuż przenośnika i pojawia jako pojedyncza warstwa. To znaczy, że dostarczona grubość warstwy jest tak solidna jak największa część znajdująca się w strumieniu, a zatem nie ma żadnych elementów leżących jeden nad drugim. Gdy frakcje są mniejsze, ma to szczególne znaczenie. Dlatego separatory od firmy Magnepol są zabudowane z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo chętnie wybierane w każdej branży przemysłowej.

Zastosowanie separatorów metali

Separatory metali mają zastosowanie:

  • podczas recyklingu szkła, przy usuwaniu aluminiowych nakrętek,
  • w odzyskiwaniu pozostałości odlewniczych,
  • przy przetwarzaniu złomu, odpadów elektronicznych lub odpadów z gospodarstw domowych,
  • w przemyśle recyklingu drewna – pozwalają usuwać mosiężne nity i zawiasy,
  • w spalarni odpadów,
  • w likwidacji odpadów z urządzeń elektronicznych, np. kabli.

Za pomocą separatorów metali można eliminować zanieczyszczenia z recyklingu strumieni tworzyw sztucznych. Umożliwiają one również oczyszczanie strumieni z produktów górniczych i mineralnych.

W ofercie najlepszych firm można znaleźć separatory metali, które idealnie nadają się zarówno do materiałów sypkich, jak i płynnych.