13 kwietnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak działają rozdzielacze typu CETOP?

Systemy napędów hydraulicznych znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Uważane są za bardzo ekonomiczne w użytkowaniu. Ich nie mniej istotną zaletą jest wielozadaniowość, czyli możliwość obsługi kilku układów jednocześnie. Aby jednak móc korzystać z tej funkcjonalności należy użyć rozdzielacza hydraulicznego. Jednymi z bardziej popularnych są rozdzielacze płytowe typu CETOP. Sprawdźmy zatem, jak one działają i w jakich sytuacjach są stosowane.

Czym charakteryzują się rozdzielacze CETOP?

Rozdzielacze płytowe typu CETOP to wielosekcyjne systemy zarządzania układami napędów hydraulicznych, sterowane elektrycznie. Wyróżnia je duża uniwersalność konstrukcyjna. Dzięki temu na rynku są dostępne rozwiązania, które mogą obsługiwać do dziewięciu sekcji. Jest to bardzo przydatne, szczególnie w przypadku maszyn o wielu obwodach roboczych sterowanych hydraulicznie. Jak wyjaśnia ekspert firmy Bulmach, która jest dystrybutorem profesjonalnej hydrauliki siłowej:

Tym, co wyróżnia rozdzielacze płytowe CETOP, jest przede wszystkim szeroka gama modeli. Dzięki temu kupno rozdzielacza o preferowanej liczbie sekcji, czy optymalnego napięcia sterującego cewkami elektrycznymi nie powinno stanowić problemu. Rozdzielacze CETOP mogą obsługiwać jedną, dwie lub nawet dziewięć sekcji. Niektóre modele wielosekcyjne wyposażone są również w sekcję startową, nazywaną także sekcją odciążającą. Zadaniem tej sekcji jest odciążenie pompy, w przypadku, kiedy nie sterujemy żadną sekcją roboczą. Równie duży jest zakres napięć sterujących cewkami, od 12 V do 230 V. Większość rozdzielaczy umożliwia samodzielne regulowanie ciśnienia, co pozwala na jego precyzyjne dopasowanie. Maksymalne ciśnienie na zasilaniu to 250 bar, maksymalne ciśnienie na powrocie to 50 bar, a maksymalne ciśnienie na sekcjach roboczych to 300 bar. Każdy model wyposażony jest w zawór przelewowy ustawiony fabrycznie na 175 bar. Wszystkie dostępne na rynku rozdzielacze zaopatrzono w komplet gwintowanych przyłączy umożliwiających szybkie podłączenie do instalacji zasilającej.

Gdzie są stosowane rozdzielacze CETOP?

Wiele branż, zwłaszcza tych, które bazują na urządzeniach czy pojazdach sterowanych hydraulicznie, korzysta z rozdzielaczy typu CETOP. Rozdzielacze są fabrycznie przystosowane do montażu w różnego rodzaju maszynach. Do najpopularniejszych można zaliczyć maszyny rolnicze m.in. ciągniki, opryskiwacze, tury, cyklopy. Dzięki trwałej konstrukcji i możliwości pracy w skrajnie niekorzystnych warunkach atmosferycznych rozdzielacze hydrauliczne typu CETOP znajdują zastosowanie w maszynach budowlanych np. ładowarkach HDS czy koparkach. Również zakłady produkcyjne wykorzystujące w procesie produkcji linie transportowe, podnośniki czy nawet zamiatarki wielkopowierzchniowe stosują w tych narzędziach rozdzielacze CETOP.