25 kwietnia 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają pompy śrubowe?

Pompy śrubowe są konstrukcjami, które działają na zasadzie wyporu cieczy przy zastosowaniu odpowiednich ruchów śruby nazywanej przez specjalistów ślimakową. Są one jednymi z coraz częściej wykorzystywanych pomp dostępnych na rynku – w wielu różnych obszarach przemysłu. Czym dokładnie charakteryzują się pompy śrubowe? Jak działają i czy warto zdecydować się na ich użycie?

Jak działają pompy śrubowe? 

Działanie pomp śrubowych uzależnione jest od ich budowy. Zaliczane są do grupy pomp wyporowych, które mają dodatkowo możliwość tak zwanego zasysania odpompowywanej cieczy. Opisując najprościej działanie pomp śrubowych, można powiedzieć o zassaniu cieczy i przeniesieniu jest w stronę obszaru tłoczenia.

W jakich obszarach przemysłu najczęściej są wykorzystywane pompy śrubowe?

Pomimo tego, że na rynku dostępnych jest wiele innych rodzajów pomp, to właśnie pompy śrubowe są jednymi z najchętniej wybieranych w wielu gałęziach przemysłu. Są one stosowane między innymi w branży:

  • spożywczej,
  • chemicznej
  • przemysłowej,
  • budowlanej.

Jak podkreśla specjalista z firmy PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO – USŁUGOWE HYDRO – PRECYZJA Janusz Cisak:

Oczywiście wybór odpowiedniego modelu pompy będzie uzależniony właśnie od branży, w której będzie ona wykorzystywana. W tym zakresie producenci proponują wiele różnych rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych oczekiwań – dodaje.

Dlaczego pompy śrubowe są tak popularne?

Popularność pomp śrubowych związana jest bezpośrednio z ich wydajnością. Specjalna konstrukcja wykorzystująca wspomnianą już śrubę nazywaną ślimakiem sprawia, że możliwe jest odpompowanie różnych rodzajów cieczy – nie tylko tych o konsystencji wodnistej, ale także tych gęstych czy lepkich (wykorzystywanych np. w przemyśle spożywczym). Jest to niemożliwe w przypadku innych rodzajów pomp dostępnych na rynku. Co więcej, wydajność w przypadku trudnych cieczy jest równie wysoka, przez co prace wykonywane są sprawnie. Nie pojawiają się także żadne problemy, w przypadku, kiedy w cieczy pompowanej występują elementy stałe. Użytkownicy nie muszą obawiać się o uszkodzenia urządzenia, ponieważ doskonale radzi sobie z takimi sytuacjami. Na uwagę zasługuje także cicha praca tego rodzaju pomp, co wpływa na komfort personelu i warunki panujące w środowisku pracy.

Wysoka jakość i zadowolenie na lata

Pompy śrubowe oferowane przez producentów są elementami o bardzo wysokiej jakości. W procesach produkcyjnych tych urządzeń wykorzystywane są najlepsze materiały dostępne na rynku, co wpływa na możliwość ich użytkowania przez długie lata. Modele oferowane przez różnych producentów mogą różnić się między sobą wydajnością oraz innymi parametrami. Warto zwrócić na to uwagę, jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane do pompowania konkretnych rodzajów cieczy, np. w przypadku konkretnych branż, które wykorzystują tego typu rozwiązanie.