poduszki antywibracyjne
20 maja 2022

Kategoria:
Inne

Jak działają poduszki antywibracyjne?

Amortyzatory gumowe są alternatywą dla ustawiania maszyn na fundamentach. Poduszki antywibracyjne pełnią rolę izolacji i amortyzują drgania. Dlaczego jest to takie ważne? Wibracje emitowane przez różne maszyny mogą być niebezpieczne dla budynków oraz dla zdrowia ludzi. Ponadto, gdy nie są odpowiednio neutralizowane, oddziałują niekorzystnie również na samą maszynę, powodując skrócenie jej żywotności. Poznaj zasadę działania wibroizolatorów.

Jak działają wibroizolatory do maszyn?

Wszystkie maszyny i urządzenia podczas pracy wytwarzają drgania. Wynika to z praw fizyki, a dokładniej z sił dynamicznych. Mogą one działać jako uderzenia lub zmienne wibracje, które są wynikiem niesymetrycznej i źle wyważonej konstrukcji maszyny. Ustawienie urządzenia na wibroizolatorze gumowym sprawia, że wibracje, które są wytwarzane w czasie działania, będą tłumione przez warstwę tworzywa. Elastyczny element znajdujący się pomiędzy urządzeniem a podłożem zmniejsza siły dynamiczne, przez co ogranicza powstawanie wibracji i przenoszenie ich na posadzkę. Dlatego użycie wibroizolatora w znaczny sposób zmniejsza drgania mechaniczne powstające w trakcie pracy urządzeń.

Co to jest wibroizolacja bierna?

Wibroizolacja bierna, inaczej nazywana wibroizolacją przemieszczeniową, to odizolowanie maszyny od drgającego podłoża np. za pomocą poduszek antywibracyjnych. Polega ona na tłumieniu przez zamontowaną gumową część drgań przenoszonych z powierzchni podłoża, na którym posadowiona jest maszyna. Sprawdza się to w budynkach i halach, w których na raz pracuje więcej urządzeń generujących wibracje trudne do stłumienia, zwykle przy prędkościach obrotowych 1000-3000 obr./min. Wtedy drgania z innych maszyn nie oddziałują na określone urządzenie, które ma zainstalowane wibroizolatory. W taki sposób użycie poduszek antywibracyjnych wpływa na mniejsze rozprzestrzenianie się wibracji w zakładzie.

Które poduszki antywibracyjne wybrać, aby ich działanie było adekwatne do oczekiwań?

Różne modele i typy wibroizolatorów odznaczają się odmiennym kształtem, wielkością oraz grubością. Dlatego, gdy szukasz poduszki antywibracyjnej do konkretnej maszyny, najlepiej jest skontaktować się z wyspecjalizowanym sklepem oferującym różne rodzaje izolatorów, np. na Wibroizolatory24. Doradcy klienta podpowiedzą, który typ sprosta twoim oczekiwaniom.

Obecność elementów sprężystych jako bariery pomiędzy maszyną a podłożem skutkuje wytłumieniem drgań i wibracji przenoszonych na linii urządzenie-podłoga. Zaopatrz się w odpowiednie wibroizolatory gumowe i przekonaj się, że redukcja drgań i hałasu wpłynie korzystnie na komfort pracowników.