28 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają petardy hukowe i gdzie są stosowane?

Petardy hukowe należą do jednych z najczęściej wybieranych fajerwerków. Swoją popularność zawdzięczają spektakularnym efektom dźwiękowym, jakie dają po odpaleniu. Choć wyglądają niepozornie, są w stanie zapewnić wrażenia na najwyższym poziomie. Dlatego też wykorzystywane są zarówno podczas imprez okolicznościowych, jak i rekonstrukcji historycznych.

Jak zbudowana jest petarda hukowa?

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta tego typu fajerwerków. Jednak niezależnie od rodzaju petardy hukowe zazwyczaj zbudowane są z korpusu i lontu. Korpus osiąga od kilku do kilkunastu centymetrów długości i produkowany jest z tektury. Jego kształt przypomina walec, a wnętrze – dla zapewnienia odpowiedniego efektu – składa się ze starannie dobranej i sprasowanej mieszanki pirotechnicznej.

Pomimo prostej konstrukcji efekty dźwiękowe są spektakularne. Czarny proch wraz z dodawanym do niego proszkiem błyskowym – w celu wzbogacenia o efekt świetlny – potrafią doskonale imitować wybuch. Dzięki temu petardy hukowe znajdują szerokie zastosowanie.

Kiedy i gdzie wykorzystywane są petardy hukowe?

Petardy tego typu stanowią bardzo efektowny element sylwestrowo-noworocznej oprawy. Sprawdzają się także podczas imprez organizowanych dla uczczenia innych doniosłych wydarzeń w naszym życiu.

Petardy hukowe świetnie naśladują efekt wybuchu, jaki daje użycie prawdziwej broni. Dzięki temu z powodzeniem wykorzystywane są w trakcie przebiegu różnego rodzaju gier militarnych oraz jako imitacja np. granatów dla paramilitarnych grup ćwiczeniowych. Ponadto po petardy tego typu sięgają również miłośnicy rekonstrukcji historycznych. Fajerwerki te sprawiają bowiem, że odtwarzane działania wojenne nabierają bardzo realnego charakteru.

Wreszcie spektakularne efekty dźwiękowe petard hukowych wykorzystują twórcy filmów, reklam, teledysków oraz programów telewizyjnych.

Jak bezpiecznie korzystać z petard hukowych?

Zapytaliśmy o to eksperta, naszego rozmówcę z Hurtowni Fajerwerków As:

Nim przejdziemy do odpalenia lontu petardy, musimy ją w bezpieczny sposób umieścić na ziemi. Podczas odpalania zaś pamiętajmy o tym, aby zwrócić się do petardy bokiem i odpalić koniec lontu. Postępując w ten sposób, skutecznie wydłużymy czas jego palenia się, a co za tym idzie, zapewniamy bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom wydarzenia. Po odpaleniu lontu musimy bowiem jak najszybciej oddalić się od fajerwerków. W przypadku osoby odpalającej najlepiej, jeśli będzie to odległość równa co najmniej 15 metrów. W przypadku widzów z kolei powinno to być przynajmniej 25 metrów.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Zdecydowanie nie należy trzymać petard w ręku dłużej, niż jest to konieczne do jej odpalenia. Wybuch fajerwerków w rękach może skutkować bardzo poważnymi ich obrażeniami łącznie z urwaniem palców. I jeszcze jedna ważna rzecz – jeśli po podpaleniu lontu petarda nie zadziała tak, jak powinna, wówczas odczekajmy ok. 15 minut, a następnie zanurzmy ją w wodzie – dodaje nasz rozmówca.