11 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Jak działają linie do termo formowania?

Termoformowanie umożliwia stworzenie z płaskiego arkusza tworzywa sztucznego pożądany kształt. Za pomocą procesu podgrzewania i kształtowania w szybki sposób można uzyskać gotowe produkty. Linie do termoformowania wykorzystywane są głównie w przedsiębiorstwach produkcji masowej. W jaki sposób dokładnie odbywa się ten proces i w jaki sposób działają linie do termoformowania?

Proces termoformowania posiada wiele zalet: niskie koszty produkcji, wysoką wydajność, możliwość doboru surowca oraz wytwarzania produktów nawet o sporych gabarytach, ale cienkich ściankach. Maszyny do termoformowania doskonale sprawdzają się zarówno w wielkiej jak i małoseryjnej produkcji.

Rodzaje termoformowania

Do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych można wykorzystać kilka różnych metod termoformowania. Charakteryzującym się najlepszą wydajnością oraz jakością produktów jest formowanie próżniowe. Inne procesy, które możemy wyróżnić do formowanie ciśnieniowe oraz mechaniczne. W procesie produkcyjnym wykorzystuje się zazwyczaj metody mieszanie.

W termoformowaniu próżniowym proces produkcji odbywa się na dość prostych zasadach – mówi specjalista z Zakładu Budowy MaszynArkusz tworzywa sztucznego zostaje podgrzany, w wyniku czego osiąga stan wysokiej elastyczności. Następnie jest rozciągany w formie w wyniku działania na jego powierzchnię ciśnienia. Wtłoczony arkusz schładza się w kontakcie ze ściankami formy i przyjmuje jej kształt.

Siłą, która formuje kształt z tworzywa sztucznego jest różnica ciśnień nad i pod arkuszem. Odessanie całego powietrza powoduje powstanie próżni, dzięki czemu materiał ściśle przylega do formy.

W metodzie mechanicznej arkusz uzyskuje pożądany kształt w wyniku działania nacisku stempla, rozgrzanego do odpowiedniej temperatury. Termoformowanie ciśnieniowe wykorzystuje nadciśnienie, które powoduje zmianę kształtu arkusza. Może przebiegać z pomocą matrycy lub bez niej.

Linia do termoformowania – sposób działania

Na początku linii umieszcza się odpowiednio uformowane tworzywo sztuczne – może przybrać na przykład kształt cienkiej folii. W pierwszej kolejności materiał przejeżdża przez grzałki, umożliwiające rozgrzanie go do odpowiedniej temperatury. Następnie w zamkniętej komorze odbywa się proces formowania. Za pomocą jednej z metod (lub metod mieszanych) formuje się kształt odpowiadający umieszczonym wewnątrz formom. Ewentualne zbędne części zostają odcięte. Końcowy produkt może zostać podzielony na odpowiednie partie, a następnie zapakowany i przygotowany do wysyłki. W ten sposób powstają między innymi kasetony, listwy sufitowe, opakowania jednorazowego użytku lub podkłady panelowe.