leki-homeopatyczne
1 sierpnia 2018

Kategoria:
Inne

Jak działają leki homeopatyczne?

Chociaż homeopatia zaliczana jest do niekonwencjonalnych metod leczenia, w ostatnim czasie zyskuje na popularności i stanowi ważną dziedzinę medycyny. Bogaty wybór i szeroki dostęp do tego typu specyfików, ich łagodne działanie i naturalny skład sprawiają, że środki homeopatyczne zyskują coraz więcej zwolenników na całym świecie. Czym dokładnie jest homeopatia i jak działają tego typu leki?

Na czym polega homeopatia?

Homeopatia, związana z medycyna naturalną, opiera się przede wszystkim na prawie podobieństwa i zasadzie mówiącej o tym, że podobne leczy się podobnym. Co to oznacza w praktyce? Zastosowanie leku homeopatycznego ma za zadanie wywołanie objawów chorobowych zbliżonych do tych, które dokuczają choremu. W tym celu stosuje się preparaty wytwarzane na bazie naturalnych składników, głównie pochodzenia roślinnego, ale także zwierzęcego czy mineralnego oraz substancji pomocniczych, takich jak woda czy olej. Duża dawka podanego środka wywołałaby nasilone objawy podobne do tych, które odczuwa chory, dlatego też w homeopatii stosuje się mocno rozcieńczone substancje, dzięki czemu leki działają łagodnie. Niewielka dawka wywołuje określone objawy, stymulując tym samym organizm i mobilizując go do zwalczenia choroby.

Działanie środków homeopatycznych polega zatem na pobudzeniu organizmu do działania, wzmocnienia jego sił obronnych w walce z chorobą i przywrócenia mu naturalnej równowagi. Homeopatia istotny nacisk kładzie na kompleksowe leczenie chorego, dążąc do poprawy zarówno jego kondycji fizycznej, jak i psychicznej. Leki homeopatyczne dostępne w wyspecjalizowanych aptekach, takich jak Apteki Pharmateka we Wrocławiu, różnią się ilością składników oraz formą; mogą mieć postać tabletek, kropli, syropów czy maści, w zależności od specyfiki choroby.

Kiedy i dlaczego warto stosować leki homeopatyczne?

Do zalet leków homeopatycznych należy przede wszystkim ich naturalny skład. W przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego, zwłaszcza jego bardziej agresywnych form, takich jak antybiotykoterapia czy chemioterapia, homeopatia nie osłabia organizmu i nie daje efektów ubocznych, co jest istotne szczególnie w przypadku długotrwałego procesu leczenia. Z tego powodu po preparaty homeopatyczne sięga się w przypadku przewlekłych dolegliwości, np. chorób zatok, alergii, stanów zapalnych czy zaburzeniach ze strony układu pokarmowego. Ponadto homeopatia to także częsty wybór w przypadku dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i z osłabioną odpornością. Warto jednak zaznaczyć, by sięgając po leki homeopatyczne, tak jak po wszelkie inne medykamenty, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.