24 października 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają ładowarki do akumulatorów?

Kamera sportowa, latarka, bezprzewodowy dzwonek do drzwi, elektryczna szczoteczka do zębów… to tylko niektóre z przydatnych na co dzień urządzeń, które często wymagają zasilania bateryjnego. Niestety, częsta wymiana baterii w najbardziej energochłonnych gadżetach, a więc głównie w aparatach i kamerach cyfrowych okazuje się kosztowna. Dlatego coraz częściej tradycyjne baterie zastępujemy akumulatorami.

Akumulatory stopniowo wypierają tradycyjne baterie nie tylko ze względu na niższe koszty eksploatacji, wynikające z możliwości wielokrotnego ładowania po wyczerpaniu. Niewielka waga akumulatorów, zwłaszcza litowo-jonowych, czyni z nich idealne rozwiązanie do urządzeń przenośnych.

Ładowanie akumulatorów Li-Ion

Prawidłowe ładowanie akumulatorów Li-Ion pozwala maksymalnie wydłużyć ich żywotność. Generalną zasadą w przypadku ogniw tego typu jest podłączanie akumulatora do ładowarki natychmiast po rozładowaniu, a najlepiej jeszcze przed całkowitym wyczerpaniem nagromadzonej energii – podpowiada nasz rozmówca z firmy Regmag.

Akumulatory litowo-jonowe są bardzo wymagające, jeśli chodzi o proces ładowania. Szkodliwe może być dla nich zarówno nadmierne rozładowanie, jak i przeładowanie. Przegrzanie akumulatora w ładowarce może grozić nawet wybuchem. Jak uniknąć tak niebezpiecznych zdarzeń?

Ładowarki procesorowe do akumulatorów litowo-jonowych

Do pracy z akumulatorami Li-Ion zalecane jest stosowanie ładowarek procesorowych. Urządzenia tego typu aktywnie sterują przebiegiem ładowania, właśnie dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi. Ładowarki procesorowe samodzielnie analizują stopień naładowania akumulatora i po pełnym naładowaniu automatycznie się wyłączają.

Ładowarka procesorowa jest doskonałym rozwiązaniem dla akumulatorów AA, większość z nich pozwala bowiem na ładowanie kilku ogniw jednocześnie. Urządzenia z wyższej półki nie tylko zapewniają bezpieczeństwo ładowania, ale pozwalają też na bieżące śledzenie procesu na wyświetlaczu oraz jego ewentualną modyfikację.

Dobrym przykładem takich rozwiązań mogą być inteligentne ładowarki LiitoKala, zdolne z resztą do obsługi wszystkich typów ogniw 18650 – nie tylko litowych, ale też Ni-MH oraz NiCd. Ładowarka LiitoKala Lii-500 samodzielnie wykrywa typ umieszczonego w niej akumulatora i automatycznie dobiera odpowiedni prąd ładowania. Urządzenie może też być używane jako power bank, dzięki czemu naładowanie akumulatorów jest możliwe nawet z daleka od sieci elektrycznej.

Wybór dobrej jakości ładowarki procesorowej zapewnia bezpieczeństwo i pozwala na bardzo szybkie ładowanie akumulatorów wszystkich typów. Urządzenie nie tylko przedłuży żywotność akumulatorów, ale też poinformuje cię o zerowym napięciu w ogniwie, czyli o kresie jego przydatności.