29 lutego 2020

Kategoria:
Inne

Jak działają kotły wodne?

Kocioł kondensacyjny umożliwia wykorzystanie energii ze skraplanej pary wodnej obecnej w spalinach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kotłów wodnych C.O. To tanie w eksploatacji, nowoczesne urządzenia o dużych możliwościach. W jaki sposób one działają i jak są zbudowane? Jakie wyróżnia się typy pieców wodnych? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wyjaśnienie zjawiska kondensacji

W chwili zmiany stanu skupienia substancja wymienia z otoczeniem energię.
W opisywanych piecach dochodzi do kondensacji nagromadzonej w spalinach pary wodnej. Odzyskana energia przekazywana jest następnie do instalacji C.O.

Odzyskana energia ciepła skraplania sprawia, że kotły kondensacyjne cechują się wysoką sprawnością. Inaczej rzecz ma się w kotłach tradycyjnych, czyli konwencjonalnych, gdzie energię bezpowrotnie się traci – ciepła para wodna uchodzi bowiem wraz ze spalinami przez komin.

Zasada działania kotła wodnego

W procesie spalania paliw kopalnych, które składają się ze związków węgla i wodoru, otrzymuje się parę wodną (H2O) oraz dwutlenek węgla (CO2).  Pierwsza z wymienionych substancji jest obecna również w powietrzu docierającym do palnika kotła. W efekcie spaliny z kotłów w dużej mierze składają się właśnie z H2O.

Cechy konstrukcyjne kotłów wodnych

Na początek warto poznać podstawową różnice techniczną między kotłem kondensacyjnym (wodnym) a kotłem klasycznym. Otóż w tym drugim przypadku konstrukcja sprawia, że temperatura spalin po przepłynięciu przez niego nie obniża się do mniej niż 100°C. Inaczej wygląda to w kotłach kondensacyjnych, w których ta wartość jest znacznie niższa, po to, by spaliny oddawały ciepło skraplania podgrzewanej wodzie.

Kotły typu kondensacyjnego są zaawansowane pod względem budowy i zużywają znacznie mniej paliwa (nawet o kilkanaście procent).

Mimo wyższej ceny zakupu, są one tanie w eksploatacji. Proste palniki atmosferyczne i wymienniki ciepła z miedzianych rur nie wystarczają już w obecnej rzeczywistości, gdy coraz większą wagę przykłada się do kwestii emitowanych zanieczyszczeń – tłumaczy ekspert z firmy Gizex.

Zwłaszcza kotły na słomę czy paliwo wyróżniają się solidną budową oraz mechanizmami ułatwiającymi ich efektywne użytkowanie.

Popularne rodzaje kotłów wodnych

W asortymencie profesjonalnych dostawców urządzeń grzewczych można znaleźć takie typy  kotłów wodnych jak między innymi:

  • piece na drewno kawałkowe, trociny i inną biomasę rozdrobnioną,
  • piece na ekogroszek i miał węglowy,
  • kotły na pellet,
  • kotły na słomę i siano.

Piece na słomę, biomasę lub ekogroszek różnią się od siebie głównie mocą oraz przeznaczeniem. Jeśli nie wiesz, na który typ kotła lub pieca się zdecydować, warto zapytać o to bezpośrednio u producenta. Przedstawiciele obsługi klienta podpowiedzą, jakie jest idealne rozwiązanie dla Twoich potrzeb, uwzględniając takie czynniki jak miejsce montażu oraz powierzchnia grzewcza.