opieka-seniora
14 lutego 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają domy opieki dla osób starszych?

Szybkie tempo współczesnego życia nie zawsze pozwala nam poświęcić osobom starszym wystarczająco dużo uwagi i czasu, na które zasługują. Z tego powodu, pomimo szczerego przywiązania, nieraz jesteśmy zmuszeni umieścić krewnych w domu opieki dla seniorów. Za odpowiednią miesięczną opłatą możemy oczekiwać, że zostanie im zapewnione wyżywienie, opieka medyczna i zajęcia aktywizujące. Jak domy starości działają jednak na co dzień?

Opieka medyczna

Intensywność opieki medycznej w domach spokojnej starości zależy od wysokości miesięcznej opłaty. Niezależnie od kwestii finansowych, każdy dom opieki dla seniorów powinien jednak zapewnić rezydentom bezpieczeństwo oraz ustrzec ich przed utratą prywatności. Domy opieki często oferują pokoje jednoosobowe wyposażone w łazienkę i meble, które pomieszczą przedmioty o sentymentalnej wartości.

Nad rezydentami czuwa personel medyczny, który składa się z pielęgniarek oraz lekarzy specjalistów. Ten specjalnie wyszkolony personel, posiadający kompetencje w postępowaniu z osobami cierpiącymi na choroby starcze, jest gotowy nieść pomoc zarówno w codziennych czynnościach, jak i sytuacjach kryzysowych – zapewnia przedstawiciel domu Senior Residence w Katowicach. Łóżka i łazienki w domach opieki wyposażone są w przycisk alarmujący, a drzwi – pozbawione zamków na wypadek zagrożenia życia.

Domy starości szczycą się również możliwością szybkiego sprowadzenia lekarza specjalisty oraz sprawnym dowozem chorego do szpitala własnym, przystosowanym do tego pojazdem. Dodatkowym atutem może być możliwość konsultacji z psychologiem.

Nauka, rozrywka i życie towarzyskie

Czas w domu spokojnej starości powinien być uporządkowany i zasadzać się na regularnych czynnościach, które nie wykluczają jednak osobistych potrzeb rezydentów. Rytm dnia wyznaczają w nim minimum trzy obowiązkowe posiłki, indywidualnie dostosowane do stanu zdrowia każdego seniora. Rezydenci domu spokojnej starości mają również czas na rozrywkę: rozmowy, rozgrywanie partii gier planszowych i karcianych, czytanie, oglądanie telewizji i ćwiczenie pamięci (mimo że o podaniu leków pamiętać będą pielęgniarki). W ofercie domów opieki znajduje się też szeroki wybór animacji, takich jak zajęcia kulinarne i biblioterapia.

W ramach aktywizacji osób starszych rezydentom oferuje się dodatkowe zajęcia, które mogą wykonywać wedle zasobu sił i upodobań. Należą do nich opieka nad zwierzętami, pielęgnowanie ogrodu i ćwiczenia rehabilitacyjne. Dzięki nim seniorzy są w stanie zapomnieć o problemach towarzyszących im na co dzień.