2 lipca 2019

Kategoria:
Inne

Jak działają alkotesty i narkotesty?

Alkotesty to prosty sprzęt, który pozwala na przybliżone zbadanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu wiadomo na przykład czy można bez obaw wsiąść za kierownicę samochodu. Zadaniem narkotestów jest z kolei zbadanie czy dana osoba nie jest pod wpływem narkotyków. Jak w praktyce takie alkotesty i narkotesty działają?

Alkotesty jednorazowe

Proste, jednorazowe alkotesty znajdziemy w ofercie aptek lub firm, które zajmują się dystrybucją sprzętu medycznego, takich jak na przykład Sprzęt-poż. Składają się one ze szklanej rurki, w której umieszczono specjalne kryształki będące reagentem oraz z granulatu adsorpcyjnego. Bezbarwna substancja mierząca, która znajduje się w rurce pod wpływem oparów alkoholu zmienia swój kolor na czerwony. Intensywność zabarwienia kryształów pozwala na przybliżoną ocenę, czy w organizmie znajduje się jeszcze alkohol. Aby wykonać test należy wcisnąć nasadki, które zabezpieczają rurkę z substancją mierzoną, a potem przez około 10 sekund dmuchać przez nasadkę. Wynik odczytuje się po 2 minutach, porównując kolor kryształków ze skalą dołączoną do alkotestu.

Charakterystyka narkotestów

Narkotesty z kolei służą do wykrywania narkotyków w ślinie lub moczu. W pierwszym przypadku należy pobrać od danej osoby próbkę śliny poprzez specjalny próbnik znajdujący się w zestawie. Po określonym czasie wynik odczytywany jest w formie barwnych linii na tzw. panelu testowym. Skuteczność narkotestów uzależniona jest jednak od rodzaju zażytego narkotyku oraz od czasu jego metabolizacji w organizmie człowieka. Marihuana czy haszysz wykrywane są w ślinie aż do 72 godzin od momentu użycia. W moczu narkotyki te są obecne dłużej. Amfetaminę stwierdzić można od 4 do 72 godzin do zażycia, a morfinę od 7 do 72 godzin.

Zalety jednorazowych alkotestów i narkotestów

Największą zaletą jednorazowych narkotestów i alkotestów jest łatwość ich użycia. Stanowią one przy tym tańszą alternatywę dla drogich alkomatów. Alkotesty często kupują kierowcy samochodów, którzy nie są w stanie ocenić samodzielnie stanu swojej trzeźwości, a chcą zachować bezpieczeństwo. Alkotesty i narkotesty mają też to do siebie, że nie trzeba ich w żaden sposób kalibrować. Wiele osób ma jednak wątpliwości, co do skuteczności tych rozwiązań. W praktyce trzeba więc sięgać po produkty od sprawdzonych dostawców, które mają za sobą wiele testów i badań. Co ciekawe, większość dostępnych na rynku alkotestów cechuje się znaczną dokładnością pomiaru. Szacunkowy błąd to jedynie 0,1 promila. Należy jedynie uważać, aby nie trzymać alkotestów i narkotestów w zbyt niskiej temperaturze.