19 października 2019

Kategoria:
Inne

Jak działa wytłaczarka do tworzyw sztucznych?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywają wytłaczarki. Te sporych rozmiarów maszyny wykorzystywane są do przetwarzania materiałów różnego typu. Eksploatuje się je między innymi w budownictwie, branży ceramicznej, meblarskiej itd. Wiele przedmiotów codziennego użytku powstało dzięki zastosowaniu tych urządzeń. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są wytłaczarki i jak działają?

Wytłaczanie to jeden z najbardziej powszechnych procesów technologicznych. Nie powinno więc dziwić, że urządzenia przeznaczone do wykonywania tego zadania wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu.

Działanie wytłaczarek polega na uplastycznianiu tworzywa, a następnie przeciskaniu go przez kanał o konkretnym kształcie. Gdy tworzywo zostanie przetłoczone przez ustnik, dochodzi do chłodzenia – ten proces najczęściej odbywa się w wannie próżniowej. Powstaje wówczas tzw. wytłoczyna.

Najważniejszym układem wytłaczarki jest układ uplastyczniający, który ogrzewa tworzywo do właściwego poziomu. Co znaczy, że poziom jest „właściwy”? Maksymalna wartość granicy plastyczności jest określana indywidualnie dla określonego typu tworzywa sztucznego.

Równie istotne w kontekście właściwego działania maszyny są ślimaki. Przybierają one kształt śrub o szerokim gwincie i wąskim rdzeniu. Ich głównym zadaniem jest przekazanie granulatu do wytłaczarki. Na rynku występują wytłaczarki z jednym ślimakiem oraz wytłaczarki dwuślimakowe.

Nowoczesne wytłaczarki do tworzyw sztucznych

Najczęściej występującymi wytłaczarkami są modele jedno- i dwuślimakowe, choć istnieją również wytłaczarki tarczowe, kaskadowe i inne. Najbardziej nowoczesne wersje urządzeń są sterowane elektroniczne i wyposażone w panele przyciskowe lub dotykowe.

W zakresie wydajności pracy i funkcjonalności dużą popularnością cieszą się zwłaszcza wytłaczarki dwuślimakowe, które występują w odmianach przeciwbieżnej i współbieżnej. Okażą się niezastąpionymi maszynami w przypadku przedsiębiorstw wytwarzających duże partie produktów.

Jaką wytłaczarkę wybrać?

Charakterystyka poszczególnych typów wytłaczarek związana jest z ich parametrami technicznymi. Różnicowania dokonuje się na postawie takich właściwości jak: odgazowanie, wytwarzanie ciśnienia, uplastycznianie, samooczyszczanie się ślimaków itd.

Poszczególne parametry powinny być dostępne na stronie producenta. Nawet jeśli tak nie jest, możesz poprosić o pomoc pracownika specjalizującego się w sprzedaży profesjonalnych urządzeń wytłaczających.

Gdzie zakupić wytłaczarki?

Wytłaczarek jedno- i dwuślimakowych najlepiej poszukiwać bezpośrednio u producenta. Bardzo rekomendowanym dostawcą wysokiej klasy maszyn tego typu jest firma Pol-Service Majcher Jacek.

Nie warto ryzykować zakupu maszyn z niewiadomego źródła. U profesjonalnych sprzedawców możesz wyposażyć się w niezawodny sprzęt o najlepszych parametrach na rynku. W razie potrzeby możesz natomiast liczyć na kompleksowe wsparcie sprzedażowe
i posprzedażowe.