26 listopada 2019

Kategoria:
Inne

Jak działa robot kartezjański?

Robotyzacja przemysłu dynamicznie rozwija się już od wielu lat. Coraz więcej przedsiębiorstw unowocześnia swoje zakłady produkcyjne, magazyny i inne obiekty poprzez zastąpienie ludzkich pracowników nowoczesnymi i wydajnymi urządzeniami. Do takich urządzeń zaliczamy między innymi tak zwane roboty kartezjańskie. Co to za maszyny, jak działają i w jakich zadaniach znajdują zastosowanie?

Czym jest robot kartezjański i jak działa?

Robot kartezjański nazywany jest często robotem suwnicowym – ta druga nazwa dużo lepiej opisuje charakterystykę jego pracy.

Robot kartezjański znacząco różni się od robotów przemysłowych, które znamy na przykład z taśm montażowych fabryk samochodów – wyjaśnia przedstawiciel firmy RobotigoNie posiada on bowiem ramienia o ustalonych punktach ruchu, które przy pomocy manipulatora wykonuje określone zadania. Jego główną konstrukcję stanowi rama z odpowiednio dobranych profili, szyn, wózków i napędów wykorzystujących paski zębate do zmiany położenia chwytaków lub innych elementów roboczych. Przestrzeń pracy robota to prostopadłościan o ustalonych wymiarach, w którym elementy roboczy może przemieszczać się w osiach XYZ. W ten sposób robot wykonuje określone zadanie, np. układa produkty na paletach. Niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania robota jest oprogramowanie. Z jego pomocą operator urządzenia może wydawać mu konkretne polecenia, dotyczące np. wymiarów palet od układania produktów, ilości produktów na palecie.

Zalety robotów kartezjańskich

Roboty kartezjańskie znajdują szerokie zastosowanie zakładach produkcyjnych, magazynach czy sortowniach. Ich główne zalety to:

  • Wysoka precyzja i szybkość pracy – robot kartezjański porusza swoimi elementami roboczymi z dokładnością nawet do 0,5 mm i prędkością dochodzącą do 0,5 m/s, w zależności od osi ruchu. Dzięki temu wykonuje on swoją pracę dużo wydajniej, niż nawet najsprawniejszy człowiek.
  • Powtarzalność zadań – raz zaprogramowana instrukcja pracy może być wykonywana nieskończoną ilość razy przy zachowaniu jednakowej dokładności. Robot praktycznie nie popełnia błędów, które mogą przydarzyć się człowiekowi.
  • Ogromna wydajność – robot nie choruje i nie wymaga odpoczynku. Prawidłowo konserwowany może pracować praktycznie bez przerwy, co przekłada się na znaczne zwiększenie wydajności produkcji.

Choć wyposażenie przedsiębiorstwa w roboty kartezjańskie i inne rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej wymaga sporych nakładów finansowych, inwestycja taka bardzo szybko zwraca się pod postacią mniejszych kosztów produkcji (redukcja etatów i związanych z nimi wydatków), przyspieszonej i bardziej wydajnej produkcji, ograniczonej ilości potencjalnych błędów.