22 września 2017

Kategoria:
Inne

Jak działa rekuperator

Rekuperacja z odzyskiem ciepła jest doskonałą alternatywa dla klasycznych systemów wentylacji mechanicznej. Rekuperatory są coraz częściej stosowane i to nie tylko w budynkach biurowych, ale także w domach jednorodzinnych, zwłaszcza w domach pasywnych. Największą zaletą takiego rozwiązania jest brak strat ciepła z wewnątrz pomieszczeń. W jaki sposób działają rekuperatory?

Jak działają systemy rekuperacji

W największym skrócie działanie rekuperatorów polega na zasysaniu z zewnątrz czystego powietrza i zastępowanie nim zużytego powietrza z wewnątrz budynku. Takie działanie nie różni się jednak wiele od klasycznych systemów wentylacji. Różnice pomiędzy wentylacją mechaniczną a rekuperacją z odzyskiem ciepła polegają na tym, ze świeże powietrze przed wpuszczeniem go do pomieszczenia, jest nagrzewane ciepłem pozyskiwanym z powietrza transportowanego na zewnątrz budynku. Operacja ta odbywa się w centrali z wymiennikiem ciepła, czyli w sercu całego rekuperatora. Zarówno powietrze czyste, jak i zużyte przechodzi do centrali kanałami wentylacyjnymi. Na żadnym etapie swojej „drogi” nie dochodzi jednak do ich zetknięcia ze sobą. Zużyte powietrze transportowane jest bowiem innymi kanałami wentylacyjnymi do centrali, gdzie dochodzi do pozyskania ciepła, a następnie do skierowania powietrza na zewnątrz. W drugą stronę, czyste powietrze transportowane jest kanałami wentylacyjnymi do centrali, w której przechodzi ono przez filtry, oczyszczające je z ewentualnych drobinek kurzu, pyłków oraz innych zanieczyszczeń, a następnie jest ogrzewane i nawiewane do pomieszczeń.

Zalety systemów rekuperacji

Największe zalety systemów rekuperacji to czystość nawiewanego do pomieszczeń powietrza oraz brak strat ciepła.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy JLM Air Comfort, która specjalizuje się w dystrybucji najwyższej jakości systemów klimatyzacji i wentylacji: Czystość dostarczanego przez rekuperatory powietrza jest bardzo duża, dzięki niezwykle wydajnym filtrom, które umożliwiają niemal całkowite usunięcie znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń. Jest to istotne dla naszego zdrowia, ale także samopoczucia. Co więcej rekuperatory zapobiegają także dostawaniu się do pomieszczeń pyłków oraz innego typu alergenów.

Największą jednak zaletą systemów rekuperacji jest zapobieganie stratom ciepła. W wentylacji mechanicznej ciepłe, ale zużyte powietrze z wewnątrz pomieszczeń zastępowane jest powietrzem świeżym, ale zimnym. W związku z tym, zwłaszcza w okresie zimowym, konieczne jest jego ogrzanie, co wiąże się z dużymi wydatkami. W rekuperacji pozbywamy się tego problemu, ponieważ do wnętrza pomieszczeń dostaje się powietrze świeże, ogrzane ciepłem powietrza zużytego. Najlepsze rekuperatory pozwalają na osiągnięcie odzysku ciepła na poziomie powyżej 90 procent!