5 grudnia 2019

Kategoria:
Inne

Jak działa pompa obiegowa?

Ruch cieczy w różnego rodzaju instalacjach ma charakter obiegowy, co oznacza, że instalacja zasilana jest przez ten sam płyn. Najpowszechniejszym przykładem są tutaj instalacja grzewcze, które jako nośnik energii cieplnej wykorzystują wodę. Za wprawienie wody w ruch odpowiedzialne jest urządzenie nazywane pompą obiegową. Czym ono jest i na jakiej zasadzie działa?

Pompa obiegowa – co to takiego?

Pompa obiegowa to urządzenie, którego zadaniem jest nadanie cieczy w danej instalacji ciśnienia wystarczającego do tego, by ciecz ta mogła zostać przetransportowana przez całą instalację do danego odbiornika i z powrotem do pompy.

Schemat tego procesu w domowej instalacji grzewczej wygląda następująco: woda znajdująca się w instalacji zostaje podgrzana do odpowiedniej temperatury w kotle stanowiącym źródło ciepła – mówi przedstawiciel firmy GenezaDzięki pracy pompy woda zyskuje większe ciśnienie i przemieszcza się do odbiornika – kaloryfera – gdzie zgromadzone w niej ciepło zostaje oddane. Następnie schłodzona już woda przepływa z powrotem do pompy i do kotła, gdzie na nowo zostaje podgrzana. Wtedy cykl zaczyna się od początku.

Jak to działa?

Zasada działania pompy obiegowej oparta jest na przemianie energii kinetycznej na energię ciśnienia. Proces ten zachodzi w kilku etapach:

  • Ruch wirnika – powodowany jest przez pracę silnika elektrycznego. Kiedy wirnik się obraca, ciecz w której jest zanurzony zyskuje większą energię kinetyczną i ciśnienie, nazywane energią potencjalną.
  • Przemiana energii kinetycznej na energię potencjalną – pompa wyposażona jest w spiralny korpus i inne elementy, które spowalniając ciecz, obniżają jej energię kinetyczną. Ponieważ jednak suma energii musi zostać taka sama, energia potencjalna cieczy ulega zwiększeniu.
  • Transport cieczy do urządzenia grzewczego – wysokie ciśnienie cieczy powoduje jej wypchnięcie z pompy w stronę dalszych elementów instalacji, np. kotła grzewczego.
  • Pobór cieczy – wzrost ciśnienia na stronie tłocznej pompy, czyli na jej wyjściu powoduje, że na wejściu ciśnienie spada. Dzięki temu pompa jest w stanie „zassać” kolejną partię cieczy znajdującej się w obiegu. W ten sposób utrzymana jest równowaga ciśnienia w całej pompie. Jeśli wartość ta wzrośnie lub spadnie na jednym z końców pompy, efektem będzie spadek wydajności całej instalacji.

Oczywiście, powyższy schemat jest podzielony na etapy – w rzeczywistości przepływ cieczy przez pompę zachodzi bez przerwa na kolejne etapy.