25 września 2019

Kategoria:
Inne

Jak działa kabina akustyczna?

Słuch jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dzięki zdolnościom do rozpoznawania różnych dźwięków od najmłodszych lat można poznawać otaczający świat. Co więcej, jest to również jeden z elementów, dzięki któremu można komunikować się z innymi ludźmi. W przypadku wielu zawodów słuch ma kluczowe znaczenie. W związku z tym bardzo ważne są regularne badania mające na celu wykluczenie ewentualnych zaburzeń oraz podjęcie leczenia. Podczas tego typu kontroli wykorzystywane są między innymi kabiny akustyczne.

Czym jest kabina akustyczna?

Kabina do badań audiometrycznych nazywana potocznie kabiną akustyczną lub dźwiękoszczelną wykorzystywana jest podczas specjalistycznych pomiarów słuchu np. w trakcie badań okresowych. Dzięki niej możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości lub zaburzeń. Wczesna diagnoza przekłada się na możliwość wdrożenia leczenia i tym samym zapobiegnięcie dalszemu pogorszeniu się słuchu.

Specjalista z Techmedica.eu wyjaśnia:

Wykorzystanie kabin akustycznych jest prawdziwym przełomem, który umożliwia wykonanie precyzyjnych badań słuchu. Podczas badania pacjent zakłada słuchawki, przez które słyszy dźwięki w różnych częstotliwościach. Jego zadaniem jest wskazanie, czy sygnał dźwiękowy pojawił się w prawym, czy lewym nauszniku. Kabiny akustyczne wykorzystywane obecnie charakteryzują się bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną, dlatego ciężko mówić tu o jakichkolwiek pomyłkach wynikających z ich złego działania. Badania są dokładne i dają obiektywne wyniki – dodaje.

Czym charakteryzują się nowoczesne kabiny akustyczne?

Współczesna technologia cały czas się rozwija – także w kwestii badania słuchu. Nic dziwnego, że nowoczesne kabiny akustyczne zdecydowanie różnią się od tych wykorzystywanych jeszcze kilkanaście lat temu. Co je wyróżnia? Przede wszystkim:

  • nowoczesna budowa segmentowa – dzięki niej mogą być bez problemu transportowane w dowolne miejsce,
  • niewielka waga poszczególnych elementów – wpływa ona na bardzo łatwy i szybki montaż,
  • odpowiednie tłumienie dźwięków – dzięki zastosowaniu mechanizmów o dużej skuteczności,
  • konstrukcja zapewniająca bezpośredni kontakt osoby badanej ze specjalistą przeprowadzającym badanie.

Obecnie na rynku kabiny akustyczne dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Charakteryzuje je także zróżnicowana budowa. Ma to znaczenie zwłaszcza dla placówek, które dbają o wystrój swoich gabinetów. Podczas wyboru tego typu wyposażenia zdecydowanie lepiej jednak zwrócić uwagę na kwestię jakości, która może przekładać się również na cenę. Koszt zakupu waha się między kwotą kilkanaście a kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli kabina do badań audiometrycznych ma być funkcjonalna i dobrze się prezentować, warto przygotować się na wydatek rzędu 30-40 tysięcy złotych. Najbardziej zaawansowane modele to koszt prawie 80 tysięcy złotych.