swietliki-dachowe
17 lipca 2018

Kategoria:
Inne

Jak dostarczać światło słoneczne do dużych, zamkniętych przestrzeni?

Naturalne światło słoneczne jest niezbędne do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Ma także ogromny wpływ na charakter wnętrza – zapewnia wyrazistość kolorów i optycznie powiększa pomieszczenie. Jednak nie w każdym miejscu można zamontować okna. Na szczęście istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym da się dostarczyć światło słoneczne do zamkniętych przestrzeni.

Prawie w każdym budynku są takie pomieszczenia, do których nie dociera światło słoneczne, np. toaleta, korytarz, łazienka, schowek czy garderoba. Problem ten dotyczy również hal sportowych, fabryk, magazynów i parkingów podziemnych. W takich miejscach należy zapewnić stały dostęp naturalnego światła, które poprawi komfort i wydajność pracy ludzi oraz zapewni im bezpieczeństwo. Wiele nowoczesnych rozwiązań można znaleźć w ofercie firmy Lumiterm z siedzibą we Wrocławiu. Jakie sposoby pozwolą na rozświetlenie ciemnych wnętrz światłem dziennym?

Świetliki dachowe

Nazywane również świetlikami przemysłowymi są najlepszym rozwiązaniem na doświetlenie dużych obiektów bez okien. Składają się z podstawy oraz płaskiej szyby lub kopuły połączonej z kołnierzem uszczelniającym. Ich budowa nie jest skomplikowana, co gwarantuje prostą i szybką instalację. Można zamontować je zarówno na dachach płaskich, wielospadowych oraz o nietypowej konstrukcji. Dzielą się na stałe i otwierane (np. za pomocą elektronicznego sterowania). Świetliki w ciągu dnia zapewniają stały dostęp światła naturalnego i dodatkowo gwarantują odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Pasma świetlne łukowe

Kolejnym rozwiązaniem, które dostarczy światło słoneczne do zamkniętego pomieszczenia jest zamontowanie pasm świetlnych łukowych na dachu budynku. Działają one w ten sam sposób, co świetliki dachowe, jednak różnią się od nich rozmiarem. Pasma świetlne łukowe mogą mieć rozpiętość do 4 metrów i nieograniczoną długość. Używa się ich do oświetlania magazynów, hal sportowych i hipermarketów. Cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne – są wykonane z najlepszych materiałów, odpornych na uderzenia, mrozy, wilgoć, wysokie temperatury oraz grad. Dodatkowo posiadają klasyfikację ogniową NRO, co oznacza, że są odporne na działanie ognia. Ich powierzchnia jest samoczyszcząca, dzięki czemu brud nie stanowi zapory dla światła.

Producenci oferują szeroką gamę materiałów, kolorów, kształtów i rozmiarów świetlików oraz pasm świetlnych łukowych, dzięki czemu można dopasować je do swoich oczekiwań i architektury budynku. Takie rozwiązanie to również ograniczenie wydatków na energię elektryczną i system wentylacyjny.