przedszkole
18 sierpnia 2016

Kategoria:
Inne

Jak dobrze wybrać przedszkole dla malucha?

Ten wybór spędza sen z powiek wielu rodzicom. Jak znaleźć takie przedszkole, by dziecko czuło się w nim dobrze, a rodzic był pewien, że jego pociecha znajduje się pod dobrą opieką? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola i o co koniecznie trzeba zapytać, nim poślemy malucha do danej placówki?

Czego oczekujemy od przedszkola?

Po pierwsze jako rodzice, powinniśmy sami zadać sobie pytanie, czego oczekujemy od przedszkola. Czy szukamy tylko fachowej opieki na czas, gdy znajdujemy się w pracy, czy może chcielibyśmy również, aby maluch rozwijał konkretne umiejętności np. artystyczne lub językowe. Po drugie, nie warto odkładać decyzji o wyborze na ostatnią chwilę. W przypadku przedszkoli publicznych, jeśli na takie się zdecydujemy, jest zwykle mniej miejsc niż chętnych. Do tego warto dać maluchowi szansę na dobrą adaptację. Wiele przedszkoli organizuje dni otwarte dla przyszłych przedszkolaków, kiedy można przyprowadzić dziecko do przedszkola, pokazać mu zabawki, przedstawić panie przedszkolanki itd. Dobrym przykładem jest tu Przedszkole Niepubliczne Raz dwa trzy – My na warszawskim Mokotowie, które organizuje dla maluchów ciekawe warsztaty „Zanim przyjdę do przedszkola”. Rodzice powinni pamiętać, że przedszkole to pierwszy kok do samodzielności ich dziecka. Tu nasze pociechy uczą się funkcjonowania w grupie, nawiązywania przyjaźni, radzenia sobie z emocjami. Przedszkole to też przygotowanie do pójścia do szkoły – wybierając mądrze przedszkole, wspieramy rozwój dziecka i zapewniamy mu lepszy start!

Na co zwrócić uwagę?

Dla wielu rodziców istotną kwestią są opłaty. Tańszym rozwiązaniem są oczywiście przedszkola publiczne, ale, niestety, często brakuje w nich miejsc. Atutem prywatnych placówek jest z kolei większa gama zajęć dodatkowych takich jak języki, taniec, basen czy wyjazdy do kina i teatru. Kolejny ważny czynnik to lokalizacja placówki. Idealnie by było, gdyby przedszkole znajdowało się w pobliżu domu lub w pobliżu miejsca pracy rodzica. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo – przed posłaniem malucha do przedszkola, upewnijmy się, że są w nim respektowane wszystkie wymogi bezpieczeństwa i naszemu dziecku nic nie grozi. Równie istotna jest kadra nauczycielska. Przedszkolanki powinny mieć nie tylko odpowiednie kwalifikacje pedagogiczne i doświadczenie w pracy z dziećmi, ale też być osobami ciepłymi, pełnymi empatii i wzbudzającymi zaufanie maluszków. Pamiętajmy, że to pod ich opieką zostaje dziecko podczas naszej nieobecności i to od nich zależy, czy będzie szczęśliwe, zadbane i bezpieczne. Konstruktywna współpraca przedszkolanek z rodzicami leży w interesie wszystkich stron, szczególnie jeśliby panie w przedszkolu miały sygnały, że dziecko nie najlepiej czuje się w przedszkolu. Jeśli zależy nam na harmonijnym rozwoju dziecka, a zwłaszcza jeśli nasza pociecha ma specjalne potrzeby edukacyjne, wybierzmy taką placówkę, która zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli, wychowawców i specjalistów takich jak logopedzi, psychologowie, terapeuci, pedagodzy i pedagodzy specjalni, oligofrenopedagodzy, fizjoterapeuci np. Przedszkole Niepubliczne Raz dwa trzy – My. Odpowiednio dobrane do potrzeb malucha zajęcia edukacyjne, ruchowe i artystyczne pozwalają osiągnąć świetne wyniki w zakresie wychowania przedszkolnego. Kolejną rzeczą wartą bliższej uwagi jest program zajęć przedszkolnych. Poza tymi podstawowymi często placówki oferują też wspomniane już zajęcia dodatkowe. Warto, by maluch brał w nich udział – pod warunkiem, że je lubi i że nie jest ich za dużo. Dajmy dziecko przede wszystkim czas na zabawę i odpoczynek. Dopytajmy również w przedszkolu o sposób żywienia – zdrowa i zbilansowana dieta to jeden z warunków prawidłowego rozwoju małego człowieka i przedszkole powinno odpowiadać na te potrzeby. Bywa, że za posiłki zapłacimy w przedszkolu dodatkowo, o co też powinniśmy dopytać przy zapisywaniu dziecka do placówki. Warto również znać plan dnia, o której godzinie podawane są posiłki, kiedy jest leżakowanie itp. Niektórych rodziców interesuje też czas, który ich pociechy spędzają na zewnątrz – a więc czy przedszkole ma własny ogród lub bezpiecznie wyposażony plac zabaw, gdzie maluchy mogą się wybiegać pod okiem pań przedszkolanek. Poza powyżej zasygnalizowanymi pewnie niejedno pytanie przyjdzie jeszcze Wam do głowy, często zresztą sami dyrektorzy przedszkoli omawiają z rodzicami różnorakie kwestie, zanim jeszcze ci o nie zapytają.