akumulator-do-ciagnika
13 grudnia 2016

Kategoria:
Inne

Jak dobrze wybrać akumulator do ciągnika?

Wczesna wiosna jest okresem intensywnych prac polowych. Sprawny sprzęt i m.in. dobry akumulator warunkuje pełne korzystanie z maszyn w gospodarstwie. Wybór dobrego akumulatora nie jest jednak sprawą tak oczywistą. Często trzeba przeanalizować dokładnie ofertę sklepów, aby znaleźć ten, który będzie idealnie pasował do ciągnika. Warto rozważyć czy jest sens wyboru droższej baterii, czy taniego akumulatora mniej znanego producenta.

Pojemność

Jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę, jest pojemność akumulatora. Określana jest ona w amperogodzinach. Pojemność powinna być dobierana w zależności od zaleceń producenta ciągników. Nie poleca się kupowania akumulatorów o większej pojemności, gdyż i tak niezapewnione zostanie pełne naładowanie urządzenia podczas eksploatacji.

Pojemność akumulatora nie powinna być większa niż 10% od zalecanej. Naturalnie w przypadku nowych maszyn czy też ciągników, które zostały zmodernizowane, można wybrać baterię o większej pojemności – mówi nam przedstawiciel Market-Agro z Kościelnej Wsi.

Układ powinien bez problemu poradzić sobie z doładowaniem większego akumulatora.

Prąd rozruchowy

Kolejnym ważnym parametrem jest prąd rozruchowy, który jest wyrażony w amperach. Tutaj tak naprawdę nie ma większych ograniczeń. Im dana wartość jest większa, tym lepiej, gdyż łatwiejszy staje się rozruch. Wartość prądu rozruchowego może być określana przez różne normy, dlatego konieczna jest ich znajomość. Czasem może być zastosowana norma DIN, a czasem np. norma SAE. Warto też zauważyć, iż parament prądu rozruchu nie określa stałego prądu, ale maksymalny dostępny prąd.

Typ akumulatora

Na rynku dostępne są aktualnie trzy główne typy akumulatorów. Najbardziej popularne baterie to: akumulatory z ciekłym elektrolitem, potocznie nazywane kwasiakami; akumulatory żelowe z żelem krzemionkowym oraz akumulatory z elektrolitem zawartym („uwięzionym”) w matach szklanych (AGM). Najtańszymi bateriami są kwasiaki i jak podkreślają specjaliści, to one w zupełności wystarczą do przeciętnego ciągnika.  Akumulatory typu AGM idealnie sprawdzą się w maszynach, które wymagają częstego włączania i wyłączania. Mają wyższą wydajność i są  bardziej odporne na pracę cykliczną. Natomiast akumulatory żelowe, używane są w  urządzeniach, gdzie wymagane jest stałe zasilanie np. w przyczepach kempingowych. Wybierając akumulator, warto również zwrócić uwagę na jego rozmiar. Czasami może się okazać, że bateria posiada inne rozmieszczenie biegunów i nie można jej podłączyć do ciągnika.