4 stycznia 2019

Kategoria:
Inne

Jak dobrać wykładzinę do biura?  

Wykładzina do biura to niezwykle praktyczne i estetyczne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że tego typu powierzchnia jest bardzo podatna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dlatego wybrana wykładzina musi być na nie odporna. O czym pamiętać decydując się na konkretny produkt na podłogę? Dowiedz się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę i czemu wykładziny są niezwykle popularne w przestrzeniach użytkowych.

Jaki rodzaj wykładziny do biura wybrać?

Wykładziny bardzo często goszczą w przestrzeni użytkowej. W biurach popularne są m.in. wykładziny dywanowe, jak i elastyczne (zarówno naturalne, jak i sztuczne). Pierwsze z nich będą idealnym wyborem, który zastąpi klasyczne dywany. Tego typu wykładzina sprawdza się np. w przestrzeni takiej jak open space, gdyż świetnie tłumi hałasy oraz ociepla wnętrze, przez co staje się ono bardziej przytulne. Dodatkową zaletą tego wyboru jest fakt, że są łatwe do utrzymania w czystości oraz mają wiele wzorów i kolorów. Wśród nich wyróżnia się typy takie jak wykładziny: akrylowe, wełniane, poliamidowe, polipropylenowe oraz z włókien naturalnych. Każda z nich to dobry wybór, gdyż wykładzina do biura musi być wytrzymała, odporna na ścieranie i zabrudzenia, co dokładnie je cechuje. Innym wyborem są np. wykładziny z PCV, które oprócz tego, że są trwałe, to także często są również antypoślizgowe. Rozwiązaniem na podłogę do biura jest także linoleum, czyli wykładzina z naturalnych surowców, która ma wysoką izolacyjność akustyczną i termiczną, a także jest trudnopalna. Ponadto, czasem stosuje się także płytki dywanowe lub płytki i panele winylowe, jednak cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością niż np. wykładziny dywanowe.

O jakich jeszcze kwestiach warto pamiętać podczas wyboru wykładziny?

Podczas wybory wykładziny biurowej, warto zwrócić uwagę także na jej splot oraz sposób cięcia. W ofertach wielu producentów dostępne są m.in. wykładziny cięte, pętelkowe oraz igłowane – podkreśla specjalista z firmy Sit-in Poland z Rudy Śląskiej.

 Dodatkowo, warto zwrócić uwagę, jaką gramaturę ma wybrana wykładzina. To od niej zależy jej wytrzymałość, dlatego należy ją dopasować do natężenia ruchu. I tak np. gramatura od 380 g/m2 do 450 g/m2 – do obiektów o małym natężeniu ruchu, a powyżej 1000 g/m2 do obiektów o bardzo dużym natężeniu ruchu. Ponadto, warto pamiętać, aby odpowiednio dobrać kolor i wzór wykładziny – musi być on spójny z pozostałą aranżacją biura, a także nie rozpraszać i dawać wrażenie przytulnego w odbiorze materiału.