2 września 2019

Kategoria:
Inne

Jak dobrać podkładkę pod mysz?

Podkładka pod mysz wydawałaby się jednym z najprostszych rodzajów akcesoriów komputerowych, którego wybór nie powinien sprawiać żadnych problemów. I faktycznie nie powinno tak być. Warto jednak wiedzieć, że ten prosty przyrząd pełni wiele przydatnych funkcji i to, że jednak nie każda podkładka jest taka sama i zwłaszcza osoby, które użytkują komputer nie tylko do zwykłej pracy biurowej, powinny jednak przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka elementów.

Jakie funkcje pełni podkładka pod mysz?

Zanim opiszemy rodzaje podkładek pod mysz oraz napiszemy, na jakie elementy warto zwracać uwagę podczas ich wyboru, najpierw zwrócimy uwagę na to, jakie w zasadzie funkcje pełnią podkładki. A jest ich dosyć sporo.

Przede wszystkim dobrze dobrana podkładka pod mysz zwiększa naszą wygodę pracy przy komputerze. Sprawia, że obsługa myszy jest bardziej wygodna i bardziej precyzyjna. Każda podkładka pod mysz jest wykonana w taki sposób, żeby nie stawiać oporu podczas poruszania po niej myszką komputerową. Takiego komfortu nie mamy, jeśli zamiast po podkładce poruszamy myszką po blacie stołu lub biurka. Stosowanie podkładek zaleca się więc przede wszystkim osobom, które np. w trakcie pracy korzystają z wymagających precyzji programów graficznych oraz dla graczy.

Podkładka pod myszkę pełni także inne funkcje. Przede wszystkim chroni blat wspomnianego stołu lub biurka przed porysowaniem w trakcie pracy. Większe podkładki (o rozmiarze XXL) przy okazji pełnią także funkcję maty ochronnej na większą część biurka.

Jakie są rodzaje podkładek pod mysz?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista ze sklepu internetowego z akcesoriami dla graczy Minido, w którym znajduje się także bardzo szeroka oferta różnego typu podkładek pod myszki:

W zasadzie wyróżnia się dwa podstawowe typy podkładek pod myszki: podkładki biurowe oraz podkładki dla graczy. Pierwsze z nich mają za zadanie ułatwić korzystanie z komputera osobom, które spędzają przed nimi długie godziny podczas pracy. Ten typ podkładek jest projektowany z uwzględnieniem ergonomii pracy. Często np. posiadają żelowe wstawki, które odciążają nadgarstek. Z kolei podkładki dla graczy to cała grupa produktów, wśród których znajdują się podkładki standardowe, podkładki z podświetlanymi elementami oraz bardzo popularne podkładki XXL, które jednocześnie są podkładkami pod mysz i pod klawiaturę i ich zaletą jest to, że podczas gry wszystkie te elementy są tak samo stabilne, nic się nie przesuwa i gracz ma nad wszystkim większą kontrolę.

Kryteria wyboru idealnej podkładki pod mysz

Oprócz wspomnianego już wcześniej rodzaju podkładki, tzn. tego, czy model, nad którym się zastanawiamy jest zwykłą podkładką biurową, czy podkładką dla graczy, podczas wyboru warto jest także wziąć pod uwagę kilka innych kryteriów, spośród których najważniejsze to:

  • Materiał, z którego została wykonana podkładka – Podkładki mogą być bowiem wykonane z różnych materiałów, co ma wpływ na to, jak mysz się będzie po niej poruszała. Do wyboru mamy podkładki tekstylne lub, wykonane najczęściej z plastiku, podkładki sztywne. Pod mysz optyczną zaleca się podkładki tekstylne, natomiast pod mysz laserową można stosować oba rodzaje.
  • Rozmiar podkładki pod myszkę – Rozmiar podkładki ma szczególne znaczenie, jeżeli mamy małe biurko i istnieje obawa, że większa podkładka się na nim po prostu nie zmieści. Jeżeli szukamy podkładki pod mysz do gier, warto jest zdecydować się na największą podkładkę XXL, która znacznie ułatwi nam prowadzenie rozgrywki.
  • Kształt podkładki pod myszkę – Podkładki pod myszki najczęściej są prostokątne, jednak bywają także podkładki okrągłe lub takie o bardziej niestandardowym kształcie. Wybór konkretnego rozwiązania zależy głównie od naszego gustu, ale warto jest się także zastanowić, czy jeżeli wybierzemy podkładkę asymetryczną, to na pewno będzie ona dla nas wygodna.
  • Dodatkowe opcje – Czyli przede wszystkim podpórki pod nadgarstek oraz podświetlenie. Ta pierwsza opcja może mieć duży wpływ na naszą wygodę korzystania z podkładki, dlatego warto jest wziąć ją pod uwagę. Oświetlenie natomiast jest tylko (i aż) ciekawym urozmaiceniem.