3 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Jak dobrać małą architekturę na starówkę miejską?

W Polsce wiele miast i miasteczek może poszczycić się czarującymi i klimatycznymi starówkami. Oprócz zabytkowych ulic i kamienic, ogromną rolę odgrywają w nich obiekty małej architektury. Starannie dopasowane meble miejskie pomagają optymalnie zagospodarować teren, podkreślają wyjątkową atmosferę oraz pełnią funkcję użytkową. Zastanawiasz się, jak dobrać małą architekturę na starówkę miejską? Sprawdź to!

Co składa się na małą architekturę?

Mała architektura to wszelkie niewielkie obiekty, które zwiększają funkcjonalność lub estetykę otoczenia. Składają się na nią między innymi ławki miejskie, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, słupki drogowe, popielnice, donice czy stoły ogrodowe miejskie.

Obiekty te pełnią wiele funkcji. Nie tylko podkreślają charakter miejsca, ale także porządkują zagospodarowanie przestrzeni oraz pomagają zachować czystość. Część obiektów pełni funkcję wypoczynkową i rekreacyjną. Inne z kolei, jak np. stojaki rowerowe, pomagają promować zdrowy styl życia. Elementy małej architektury, takie jak słupki miejskie, mogą być także doskonałym narzędziem w walce z nielegalnym parkowaniem.

Ma architektura na miejską starówkę

Starówki to najstarsze, często zabytkowe części miast. Należą do najbardziej urokliwych miejsc w miejskiej przestrzeni. To tam najczęściej kwitnie życie kulturalne oraz turystyka. Dlatego też priorytetem powinno być właściwe zaprojektowanie i zagospodarowanie staromiejskiego otoczenia.

Ważne jest by mała architektura była harmonijnie wkomponowana w staromiejski klimat, tak by maksymalnie zachować z nim spójność stylistyczną. Meble miejskie powinny mieć uniwersalny charakter, by nie zakłócały historycznego krajobrazu kulturowego. Wszelkie elementy małej architektury powinny być dopasowane do atmosfery zabytkowych ulic, obiektów i kamienic. Bardzo szeroki wybór stylowych mebli miejskich, oferuje np. producent architektury ogrodowej producent architektury ogrodowej WAMAR.

Oprócz walorów estetycznych, równie ważne są także kwestie użytkowe. Meble miejskie powinny jak najlepiej, a zarazem jak najdłużej, służyć wszystkim osobom korzystającym z publicznej przestrzeni. Warto pamiętać o tym, że obiekty te będą znajdowały się w bezustannej eksploatacji oraz będą narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego też szczególnie istotną kwestią, jest ich jakość wykonania. Materiały i tworzywa wysokiej jakości to gwarancja długiej żywotności i nienagannego wyglądu.

Warto zwrócić uwagę także na to, czy wybrane meble miejskie umożliwiają solidne montowanie na stałe do podłoża. Jest to najlepszy sposób na to, żeby zabezpieczyć je przed ewentualną kradzieżą.