14 września 2021

Kategoria:
Inne

Jak dobrać kondensator pary do pieca piekarniczego?

Zakłady piekarnicze, a w szczególności takie urządzenia jak piece, pochłaniają bardzo dużo energii elektrycznej. Na szczęście dostępnych jest wiele innowacji, które pozwalają ponownie przetworzyć utracone w wyniku ich pracy ciepło. Jednym z rozwiązań technologicznych jest montowanie kondensatora pary na wylocie pieca. Jak działa to urządzenie i jak dobrać kondensator do konkretnego pieca piekarniczego? Opowiadamy w naszym artykule.

Czym jest kondensator pary?

Kondensator pary to jedno z urządzeń wchodzące w skład systemu do odzysku ciepła z pieca piekarniczego. Montuje się go na kanale wylotu oparów, dzięki czemu nie wpływa w żaden sposób na ogólną pracę pieca. Ciepło niezbędne do odparowania wody, a więc przeprowadzenia procesu wypieku chleba, bułek, ciastek czy innego pieczywa kiedyś było uznawane za bezpowrotnie utracone. Dzięki kondensatorom pary można je ponownie odzyskać w momencie skraplania pary na kanale wylotowym. W piecu o wielkości 10 m² odparowaniu ulega nawet 30 litrów wody. Wartość ta jest uśredniona, ponieważ wszystko zależy od wypiekanego produktu. Jednak znaczną część ciepła z odparowywania wody można odzyskać. Zakłada się, że jest to około 15 kW energii w ciągu godziny, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba energii do ogrzania 320 litrów wody do temperatury 50 stopni.

Kondensator pary a piec piekarniczy

Kondensator pary to bez wątpienia bardzo przydatne urządzenie, jednak jak dobrać je do konkretnego pieca piekarniczego? Rozmawialiśmy z ekspertem z Eurotechniki – producent maszyn gastronomicznych:

Największą zaletą kondensatorów pary jest to, że są one montowane na wylocie pieców piekarniczych, a co za tym idzie można je dopasować do praktycznie każdego modelu urządzenia. Nie ma żadnej różnicy, czy piec jest standardowy, przelotowy czy jakikolwiek inny. Kondensator pary będzie zawsze do niego pasował. Samą wielkość kondensatora pary dobieramy do wielkości pieca, ponieważ sam odzysk ciepła uzależniony jest od jego gabarytów i wykorzystanej energii w ciągu doby. Aby jak najlepiej dopasować urządzenie, warto skonsultować się z doradcą technicznym, które przeprowadzi wszystkie niezbędne obliczenia.

Dlaczego warto stosować kondensatory?

Kondensatory pary to jedne z wielu urządzeń, które służą do ograniczenia kosztów energii elektrycznej w zakładach piekarniczych i cukierniczych, szczególnie tych pracujących na szeroką skalę. Korzyści finansowe są zatem najważniejszą zaletą stosowania kondensatorów pary. Dzięki nim można odzyskać sporą ilośc ciepła (od kilkunastu do kilkudziesięciu procent) i przekazać ją do obsługi innych urządzeń, na przykład do instalacji centralnego ogrzewania. Jednak kondensatory pary to nie tylko obniżenie rachunków. To również budowanie świadomości ekologicznej i podnoszenie standardów firmy – przedsiębiorstwa stosujące praktyki ekologiczne zyskują w oczach klientów oraz wielu instytucji.