19 lipca 2020

Kategoria:
Inne

Jak dobierać rury do kotłów kondensacyjnych?

Kotły kondensacyjne to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Powód jest prosty – zbudowane są one w taki sposób, że są w stanie odebrać dużą część energii cieplnej ze spalin, dzięki czemu rośnie ich wydajność, a spadają koszty ogrzewania. Z drugiej strony taki mechanizm pracy kotłów wymaga dobrania do nich odpowiednich wkładów kominowych. Na co zwrócić uwagę?

Do czego służy wkład kominowy?

Wkład kominowy to specjalna rura, wypełniająca wnętrze murowanego przewodu kominowego – pełni on kilka różnych zadań. Pierwsze z nich to chronienie komina przed bezpośrednim kontaktem ze spalinami, które mogą przyczynić się do jego niszczenia. Drugie zadanie to tworzenie warunków do powstawania prawidłowego ciągu, który z kolei jest niezbędny do utrzymania odpowiednich warunków spalania wewnątrz kotła. Trzecie zadanie wkładu to ochrona domowników i innych osób korzystających z budynków przed skutkami zatruć spalinami, do których może dojść jeśli komin jest nieszczelny i produkty spalania przedostają się do pomieszczeń.

Wkłady do kotłów kondensacyjnych – jak wybrać?

Dostępne na rynku wkłady kominowe możemy podzielić na trzy główne kategorie:

  • Żaroodporne – a więc przystosowane do kontaktu ze spalinami o temperaturze kilkuset stopni Celsjusza,
  • Kwasoodporne – przeznaczone do pracy ze spalinami o dużej zawartości kwaśnych substancji chemicznych, takich jak tlenek siarki i tlenek azotu,
  • Kwasożaroodporne – łączące w sobie cechy dwóch pozostałych rodzajów.

Najczęściej wkłady wytwarzane są z odpowiedniego rodzaju stali, chociaż coraz powszechniej spotyka się wkłady ceramiczne. Który z tych rodzajów najlepiej sprawdzi się w przypadku kotłów kondensacyjnych? Odpowiedź brzmi: wkłady kwasoodporne. Dlaczego?

Charakterystyczną cechą kotłów kondensacyjnych jest to, że emitowane przez nie spaliny mają bardzo niską temperaturę, a jednocześnie zawierają dużą ilość pary wodnej oraz substancji chemicznych – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.plWynika to z dwóch rzeczy. Po pierwsze konstrukcja kotła pozwala odzyskiwać energię cieplną ze spalin, która w normalnych warunkach uleciałaby przez komin. Po drugie z faktu, że kotły tego typu zasilane są gazem lub olejem, czyli paliw, które wydzielają więcej kwaśnych związków chemicznych oraz pary wodnej, niż paliwa stałe takie jak węgiel i drewno. Niska temperatura spalin oraz wysoka zawartość pary wodnej sprzyja skraplaniu się wody wewnątrz wkładu kominowego – łącząc się z innymi składnikami spalin, woda może tworzyć kwaśny nalot, który w dalszej kolejności może prowadzić do korodowania elementów wkładu. Dlatego właśnie tak istotne jest, żeby wkład był wykonany z tworzywa odpornego na działanie kwasów.

Inne parametry wkładu

Poza rodzajem tworzywa, istotną kwestią w wyborze wkładów kominowych do kotłów kondensacyjnych, są wymiary komina, a więc jego długość, średnica oraz kształt. Należy pamiętać, że wkład musi być ściśle dopasowany do wnętrza komina i wypełniać je aż do samego wylotu.