3 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Jak dobierać filtry do plazmy?

Proces obróbki metali często wiąże się ze zwiększoną emisją szkodliwych dla człowieka pyłów. Stanowiska wykorzystywane do obróbki metali muszą zatem być wyposażone w odpowiednie instalacje, które skutecznie ochronią pracowników przed ewentualnymi zagrożeniami. Jednym z rozwiązań, skutecznie eliminujących zagrożenia, jest zastosowanie odpowiedniej filtracji powietrza. Dlaczego to tak istotne? Jak dobierać filtry do plazmy?

Cięcie plazmą – dlaczego filtracja jest tak istotna?

Cięcie plazmowe metali odbywa się przy zastosowaniu tak zwanego łuku plazmowego. Plazmą można ciąć blachy, rury, siatki oraz kształtowniki. Cięcie prowadzone jest z użyciem gazu rozgrzanego do ekstremalnie wysokich temperatur, które powodują szybkie topienie się i odparowywanie obrabianego metalu. Cząstki metalu silnym strumieniem wyrzucane są ze szczeliny powstałej w trakcie cięcia. Wyrzucone cząsteczki metalu, po wystudzeniu zamieniają się w tak zwany pył spawalniczy. Ten z kolei, w połączeniu z powietrzem oraz innymi gazami stosowanymi w trakcie obróbki, tworzy dym spawalniczy, zawierający cząsteczki wyjątkowo niebezpiecznych dla zdrowia metali (m. in. związków niklu, żelaza i chromu). Mikroskopijne cząsteczki z łatwością przenikają do dróg oddechowych, gdzie nie tylko drażnią delikatną błonę śluzową, ale też osadzają się na płucach. Trafiają ponadto do krwioobiegu, będąc poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Stosowanie filtrów jest wręcz koniecznością. Godną polecenia firmą, oferującą wydajne i skuteczne filtry stosowane w instalacjach odpylania, zajmującą się ponadto projektowaniem filtrów pod kątem instalacji, jest PSG Systems.

Filtry wykorzystywane do cięcia plazmą

Obróbka metali oraz wszelkie prace spawalnicze, a także proces cięcia termicznego z zastosowaniem plazmy lub lasera, wymuszają konieczność skutecznego pozbywania się szkodliwego dymu spawalniczego oraz pyłów.

W przypadku obróbki elementów o mniejszych gabarytach, specjaliści korzystają ze stołów spawalniczych. Większe elementy, a także cięcie zautomatyzowane, wymaga zaś zastosowania tak zwanych odciągów spalin. Zarówno stoły spawalnicze, jak i odciągi wytwarzają podciśnienie, odprowadzające zanieczyszczone pyłami i dymem powietrze do komory filtracyjnej. Jakie filtry wykorzystuje się do cięcia plazmą?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie zabezpieczenia przeciwiskrowego w postaci filtra metalowego oraz wkładu filtracyjnego – filtra patronowego (np. o oznaczeniu FN 7500).

W przypadku cięcia plazmą, doskonale sprawdza się również zastosowanie filtra mobilnego – np. AirBOX DCE/N, wyposażonego we wstępny filtr metalowy przeciwiskrowy oraz wydajny filtr kieszeniowy, którego skuteczność sięga nawet 95%.