11 marca 2019

Kategoria:
Inne

Jak dbać o zdrowie zwierząt domowych?

Zwierzęta domowe często traktowane są jak członek rodziny – nie ma co się dziwić. Psy czy koty, a nawet króliki albo szczury to zwierzęta inteligentne, a w zamian za dobrą opiekę potrafią odwdzięczyć się swojemu właścicielowi przywiązaniem i oddaniem. Jak o nie dbać, by cieszyły się dobrym zdrowiem jak najdłużej?

Podstawową zasadą przy opiece nad zwierzakiem jest dokładne poznanie gatunku, do którego przynależy. Inaczej wygląda opieka nad psem czy kotem, a nawet w obrębie jednego gatunku jest ona zróżnicowana, na przykład ze względu na rasę. Na dodatek już jeden składnik pożywienia, który jednemu gatunkowi nie sprawia najmniejszych problemów, dla drugiego może być zabójczy. Przykładem może być teobromina, naturalnie występująca w ziarnach kakaowca. Dla ludzi zjedzenie kostki czekolady to chwila przyjemności, dla psów to niestety śmiertelna trucizna.

Po pierwsze, nie szkodzić

Jeśli już zapoznamy się z charakterystyką gatunku, do którego przynależy nasz pupil, warto sprawdzić, czy w jego otoczeniu nie znajduje się nic, co może być dla niego potencjalnie niebezpieczne. Nie tylko wspomniana już czekolada, ale również rośliny doniczkowe czy nieodpowiednio zabezpieczone środki czystości mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Warto zwrócić uwagę na zwierzęta w klatce – nie tylko na to, czy nie stoją w przeciągu, ale także czy w okolicy klatki nie znajdują się przedmioty, które łatwo mogłyby wciągnąć do środka i na przykład zjeść.

Równie ważne jest zwrócenie uwagi na to, co podajemy naszemu zwierzakowi do jedzenia. Najlepiej kwestię jedzenia skonsultować z lekarzem weterynarii. Nie muszą to być bowiem wyłącznie gotowe suche czy też mokre pokarmy – psy czy koty można karmić surowym mięsem, gotowanymi warzywami, ryżem, kaszą. Wiele zależy od zwierzaka, od potencjalnych alergii czy chorób.

Po drugie – obserwować

Niektóre zachowania zwierząt są zupełnie normalne i nie muszą budzić naszego zaniepokojenia. Jeśli kot czy chomik przesypia całe dnie, ale ma normalny apetyt, a jego futro jest lśniące – nie musimy się martwić. Gorzej, jeśli nasz zwierzak jest osowiały lub zachowuje się inaczej niż zwykle. Nawet zachowania, które dla nas wydają się zabawne mogą świadczyć o chorobie – gdy pies przykłada głowę do ściany powinniśmy możliwie jak najszybciej zabrać go do weterynarza. Może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, na przykład guzie czy wylewie.

Większość problemów zdrowotnych nie pojawia się nagle. Lepiej skontrolować mały guzek, niż przyjść, kiedy będzie już za późno. Warto obserwować nawet zwykłe czynności, takie jak drapanie się, czy ocieranie, ponieważ może świadczyć o problemach skórnych lub pchłach. Spędzamy z naszym pupilem bardzo dużo czasu – kto zna go lepiej niż my sami? No i nie musimy przekonywać żadnego miłośnika zwierząt, że lepiej zapobiegać niż leczyć.