4 stycznia 2021

Kategoria:
Inne

Jak dbać o grób na odległość?

Pielęgnacja miejsca pochówku to przede wszystkim wyraz pamięci o bliskich zmarłych. Jednak codzienne obowiązki oraz oddalenie miejsca zamieszkania od cmentarza znacznie ograniczają możliwość regularnych wizyt. Istnieje wówczas ryzyko, że groby zostaną zaniedbane. Warto wtedy zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy zajmującej się pielęgnacją grobów. W skład oferowanych usług wchodzi nie tylko czyszczenie, mycie nagrobków, ale też: dbanie o kwiaty, sprzątanie okolic grobu oraz zapalanie zniczy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że miejsce pochówku bliskich będzie utrzymane w czystości przez cały rok. Jak wygląda proces pielęgnacji grobu na odległość?

Czyszczenie nagrobków

Jedną z podstawowych czynności, które należy regularnie wykonywać, jest mycie powierzchni grobu. Warto więc zlecić firmie usunięcie zanieczyszczeń, wymianę wkładów w zniczach oraz likwidację starych kwiatów. Po wypełnieniu wszystkich czynności nagrobek powinien zostać ponownie przemyty, wypastowany oraz nawoskowany. Nabłyszczona powierzchnia jest odporna i mniej podatna na zanieczyszczenia.

Bardzo istotny jest również estetyczny wygląd nagrobka. Aby poprawić wizerunek miejsca, należy zadbać o cykliczną wymianę zniczy i kwiatów. Jak to zrobić? Wystarczy wyznaczyć konkretne daty lub okresy, w których wymiana powinna być dokonana i przekazać je firmie pielęgnującej nagrobki. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wygląd nagrobka będzie estetyczny i dopasowany do specyfiki każdej pory roku.

Pielęgnacja otoczenia miejsca pochówku

Samo czyszczenie nagrobka nie wystarcza, aby wizerunek miejsca pochówku był satysfakcjonujący. Trzeba również zadbać o elementy znajdujące się wokół grobu. Ważne jest wykonanie takich czynności jak: regularne podlewanie i podcinanie roślin, wyrywanie chwastów, a także pozbycie się odpadów. Dodatkowo należy wyczyścić znajdujące się w pobliżu ławki cmentarne i inne akcesoria.

Jak tłumaczy ekspert z firmy zajmującej się całoroczną opieką nad grobami BLASK: Dbanie o groby bliskich i troska o ich estetyczny wygląd są wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli. Nierzadko mimo wielkiego przywiązania i sentymentu, nie ma możliwości zadbania o miejsce spoczynku rodziny i przyjaciół w taki sposób, w jaki byśmy chcieli. Korzystanie z usług profesjonalnych firm pozwala na pielęgnację bezpośredniego otoczenia miejsca pochówku. W zakres usług wchodzi obsadzanie grobów roślinami, regularne podlewanie i podcinanie.

Dlaczego warto dbać o groby mimo trudności?

Zapewnienie całorocznej opieki nad grobami bliskich jest wyrazem pamięci i symbolem przywiązania. Regularna pielęgnacja pozwala odczuć bliskość ze zmarłymi mimo odległości dzielącej od miejsca pochówku. Ciągłe zainteresowanie wizerunkiem miejsca świadczy o głębokiej relacji i szacunku. Oprócz tego, cykliczna pielęgnacja grobu pozwala uniknąć powstawania zanieczyszczeń trudnych do usunięcia. Nieczystości nagromadzone przez lata często nie mogą być zlikwidowane nawet przy użyciu silnych środków czyszczących.