kompresor powietrza
6 lutego 2022

Kategoria:
Inne

Jak często zlecać serwis kompresorów, aby uniknąć ich kosztownych napraw?

Kompresory są urządzeniami pozwalającymi na sprężenie powietrza w celu uzyskania podwyższonego lub obniżonego ciśnienia, które może być wykorzystane na potrzeby różnych maszyn, urządzeń, pojazdów i narzędzi. Dla wydłużenia ich trwałości niezbędne jest regularne serwisowanie, które pozwoli na przeciwdziałanie usterkom i wyeliminuje ryzyko poważnej awarii.

Gdzie stosuje się kompresory i dlaczego potrzebują one dobrego serwisu?

Korzystanie ze sprężonego powietrza jest popularne zarówno w zastosowaniach przemysłowych, jak i przy pracach warsztatowych. Systemy pneumatyczne pozwalają na sprawną i cichą obsługę wielu narzędzi, które dzięki takiemu napędowi mają mniejsze rozmiary, a także masę, co przekłada się na łatwość użytkowania oraz wydajność. W przypadku elementów większych maszyn i urządzeń powietrze pod ciśnieniem pomaga w przemieszczaniu i pozycjonowaniu obrabianych elementów. Służy także do usuwania zanieczyszczeń, transportowania materiałów sypkich lub rozpylania proszków albo cieczy. Sprężarki i kompresory są też niezbędne w przypadku urządzeń chłodniczych i niektórych systemów grzewczych. Kompresory są obecne w pojazdach i maszynach roboczych, gdzie obsługują rozmaite układy pneumatyczne od hamulców po systemy tłumienia wstrząsów. Ze względu na duże obciążenia, jakie występują podczas pracy systemów sprężonego powietrza, niezbędny jest profesjonalny serwis kompresorów. We Wrocławiu usługi tego rodzaju świadczy m.in. firma Kompresjan.

Co wymaga szczególnej uwagi?

Kompresory w zastosowaniach profesjonalnych nierzadko pracują w ruchu ciągłym i są poddawane znacznym obciążeniom. Dla ich sprawnego działania niezbędne jest utrzymywanie podzespołów w dobrym stanie technicznym. Ze względu na szybki ruch tłoków lub wałków w zależności od konstrukcji, jednym z kluczowych zagadnień jest zapewnienie prawidłowego działania układu smarowania. Dobra jakość otrzymywanego powietrza wymaga z kolei efektywnego odolejania. Nie można też zapominać, że powodem problemów może być zużycie uszczelnień czy kłopoty z przeniesieniem napędu lub sterowaniem. W celu zapobiegania kosztownym awariom i przestojom należy pamiętać o okresowych przeglądach wykonywanych przez firmę specjalizującą się w tego rodzaju usługach np. Kompresjan. Częstotliwość i rodzaj czynności serwisowych zależą od zaleceń producenta urządzenia oraz intensywności, z jaką jest eksploatowane. W mniej obciążonych układach wystarczające będzie sprawdzenie urządzenia raz do roku, przy pracujących w ruchu ciągłym serwis może się okazać konieczny nawet raz na kwartał lub częściej.