30 grudnia 2020

Kategoria:
Inne

Jak często należy przeprowadzać przeglądy kotłowni?

Przegląd kotłowni, a konkretniej pieca gazowego przeprowadza się zgodnie z wytycznymi producenta urządzenia grzewczego. Co nieco na ten temat mówią też przepisy prawa budowlanego. Artykuł 62 jasno wskazuje na obowiązek przeglądu stanu technicznego kotła. Jak zatem postępować w praktyce? Co ile miesięcy wzywać fachowców, by ocenili sprawność urządzenia?

Przegląd kotłowni – serwisowanie urządzenia grzewczego

Prawie wszyscy producenci popularnych dziś kotłów olejowych i gazowych wskazują na konieczność corocznej ich konserwacji oraz kontroli. Jeśli i Ty stoisz przed koniecznością zamówienia tego rodzaju usługi, zdecyduj się na nią poza sezonem grzewczym. W miesiącach jesiennych i zimowych obłożenie jest bowiem ogromne, a czekanie na wizytę fachowca dłuży się w nieskończoność. Decydując się na skorzystanie z jego usług późnym latem, oszczędzasz czas i nerwy.

Pamiętaj, że przeglądu kotłowni powinien dokonać specjalista, który ma odpowiednie uprawnienia. Samodzielny serwis kotłów gazowych jest bardzo ryzykowny, bo nieprawidłowy demontaż urządzenia powoduje kosztowne uszkodzenia. Poza tym w trakcie kontroli trzeba sprawdzić wiele elementów pieca, choćby jego część spalinową, palnik czy filtry wody i gazu.

Korzyści wynikające z okresowych przeglądów kotła 

Regularne przeglądy kotłowni pozwalają uniknąć niespodziewanych awarii. Systematyczne kontrole diagnozują ewentualne problemy na bieżąco, wskazując jednocześnie na zużyte już części urządzenia albo zanieczyszczenia elementów kotła.

Regularnie przeprowadzane przeglądu kotłowni gazowych i olejowych i prawidłowa ich konserwacja, to pewność bezawaryjności wykorzystywanych sprzętów. Dzięki systematycznym przeglądom poprawia się ekonomia użytkowania urządzeń. Jako specjaliści możemy potwierdzić, że okresowe przeglądy kotłów są znacznie tańsze, niż ich ewentualne naprawy związane z awariami. Rekomendujemy więc regularne kontrolowanie stanu domowych instalacji – podkreśla przedstawiciel firmy Demar, która oferuje usługi serwisowe gwarancyjne i pogwarancyjne.

Wniosek? Mimo że wydatki związane z serwisowaniem pieca wydają się dość wysokie, są nieporównywalnie niższe do kosztów związanych z usunięciem ewentualnych awarii. Poza tym systematyczne przeglądy urządzeń grzewczych gwarantują całkowity komfort ich użytkowania i zwiększają bezpieczeństwo wszystkich domowników. Dbałość o kocioł zapewnia mu też dłuższą żywotność. Co jednak najważniejsze – regularna i dokładna konserwacja wpływa na sprawność urządzenia. A sprawny piec to o wiele mniejsza emisja szkodliwych substancji spalania.